Horné Kysuce
|

Klenoty Horných Kysúc

Kysuce sú región, ktorý nie je veľmi známy, napriek tomu ponúka množstvo krásnych zážitkov. Kysuce sú krásne a očarujúce. Navyše, Horné Kysuce, neformálny podcelok regiónu Kysuce, sa vyznačuje množstvom turistických, prírodných atrakcií a kultúrnych pamiatok. Vedeli ste, že z Horných Kysúc pochádzal spoluzakladateľ matice Slovenskej? Turistických atrakcií tu pribúda veľké množstvo. Územie Horných Kysúc zahŕňa obce a mestá po hornom toku rieky Kysuca. V tomto článku si predstavíme 4 objekty z tejto oblasti, ktoré sú prístupné hromadnou dopravou a o ktorých sa viac informácií dozviete vo videách, ktorú sú súčasťou článku.

Replika veterného mlyna v Korni
Replika veterného mlyna v Korni. Foto: Radoslav Záhumenský

Gotčárova lavička a pamätná tabuľa

V dedinke, v ktorej pramení rieka Kysuca, sa narodil významný rodák z obce Makov. Počas Petropavlovských hodov v Makove, si obec minulý rok pripomínala 200. výročie narodenia a 140. výročia úmrtia dejateľa a národovca Jána Gotčára. V miestnom parčíku bola na počesť tejto významnej osobnosti odhalená pamätná Gotčárova lavička, ktorá tak pribudla k pamätnej tabuli, ktorá tu bola odhalená už v roku 2000.

Ján Gotčár bol významný národovec, publicista a spoluzakladateľ Matice slovenskej. Spolu s Paulíny-Tóthom a Jánom Franciscim tvoril delegáciu, ktorá Kráľovskej námestnej rade vo Viedni predložila žiadosť o povolenie Matice Slovenskej. Spolu zakladal aj slovenské katolícke gymnázium v Kláštore pod Znievom.

Pamätná lavička s pamätnou tabuľou sa nachádzajú v centre obce Makov, asi 12 kilometrov od mesta Turzovka. Od vlakovej zastávky Makov cesta pešo potrvá asi tak 5 minút. Najbližšia autobusová zastávka je Makov, centrum.

Replika veterného mlyna v Korni

Veterný mlyn je symbolom a dominantou obce Korňa. Je jedným zo siedmych divov tejto obce. Táto replika je umiestnená na začiatku obce v Nižnej Korni, hneď vedľa hlavnej cesty. Vybudovali ju z dôvodu, že pôvodný mlyn bol v dosť zlom stave a nachádzal sa na neprístupnom mieste, v osade u Šulca a bez akéhokoľvek značenia.

Nachádza sa necelé 4 kilometre od mesta Turzovka. Môžete ísť aj autobusom, najbližšia autobusová zastávka je Korňa, Jendrísek. Nachádza sa hneď pri hlavnej ceste. Jeho prostredie je stiesnené napriek tomu, že sú pri ňom lavičky, sa tu zmestí menej ľudí. Pozitívne ale je, že ho hneď od hlavnej cesty uvidíte a okrem toho je aj pekne spestrené vysadenými kvetmi.

Korňanský ropný prameň

V obci Korňa sa nachádza prírodná pamiatka ropný prameň, ktorá predstavuje unikátny prirodzený povrchový výver ľahkej ropy. Vyhlásený za prírodnú pamiatku bol v roku 1984. Zachoval sa ako jediný z niekoľkých ďalších menších výskytov povrchového výtoku ropy na Kysuciach a vôbec na Slovensku a v strednej Európe. Jeho plocha je o rozmeroch 0,17 ha. Na mieste výveru ropy sa v minulosti uskutočnilo niekoľko vrtov, ťažba by ale, bola ekonomicky náročná a nerentabilná. Ropný prameň dodnes nenašiel žiadne využitie, slúži len ako unikátna turistická atrakcia.

Ropný prameň sa nachádza niečo cez 4 kilometre od Turzovky a zároveň aj v blízkosti Beskýd. Najbližšia autobusová zastávka je Korňa, Skotňa. Je k nemu voľný prístup po hlavnej ceste. Nachádza sa pri ňom aj taký menší altánok, ktorý slúži najmä na posedenie a oddych.

Zvonička u Kubišov

Zvonica u Kubišov je už vyše 100 rokov dominantným miestom osady v Potôčkoch. Podľa zvestí, dal zvonicu postaviť v roku 1920 Pavol Krišťák. Zvonica bola postavená z kameňa, na ktorej vrchole sa nachádza kríž.

Táto zvonička sa v smere z Turzovky cez Staškov nachádza necelých 10 kilometrov od mesta Turzovka. Cez obec Klokočov je vzdialenosť medzi zvoničkou a Turzovkou asi 20 kilometrov. Najbližšia autobusová zastávka je Olešná, Potôčky u Kubiša.

Nájdete tu rôzne lúčne kvety, hmyz a dokonca aj ohnisko. Od zvoničky je aj pekný výhľad do okolia, na okolité kopce a osady.

Článok pre INovinky pripravil: Radoslav Záhumenský, študent gymnázia a miestny aktivista z Kysúc

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *