Cigánka a Dzedova ric

Cigánka má Dzedovu ric. Aj takto humorne by sa dalo povedať o vrchu nad Nosickou priehradou.

Vápencové bradlo, ktoré sa vyníma nad Nosickou priehradou nie je vysoké, má len 654 m. Má však zaujímavé dve pomenovania, krásny výhľad a menej známu jaskyňu s miestnym írečitým názvom.

Cigánka
Cigánka. Fotoarchív: František Kovár

Z vrcholu Klapy je nádherný pohľad na priehradu Nosice.

Vápencové bradlo Klapy sa vypína na pravej strane Váhu nad obcou Udiča a nad Nosickou priehradou v Považskobystrickom okrese. Pod skalným bralom Klapy sa nachádza menej známa menšia jaskyňa puklinového charakteru. Najlepší prístup na bradlo Klapy je z obce Udiča po žltej značke. Dĺžka trasy je približne 5 km, čas výstupu na Klapy je takmer 3 hod.. Cestou sa dá navštíviť menšia jaskyňa s nezvyčajným írečitým názvom Dzedova ric. Z vrcholu Klapy je nádherný pohľad na priehradu Nosice. Pri dobrej viditeľnosti môžete vidieť Súľovské skaly, Manínsku tiesňavu, Strážovské vrchy a Malú Fatru. Túru na Klapy si môžete predlžiť cez Považský hrad do Považského Podhradia, alebo sa vrátiť späť do obce Udiča.

Jaskyňa Dzedova ric
Jaskyňa Dzedova ric. Fotoarchív: František Kovár

Oficiálny názov bradla je Klapy, miestny názov je Cigánka.

Ak sa miestnych budete pýtať na cestu na Klapy, tak sa môže stať, že vám nebudú vedieť poradiť. V tomto prípade je lepšie sa pýtať, ako sa dostanete na Cigánku. Cigánka je pomenovanie, ktoré vychádza z miestnej povesti. Povesť hovorí o gazdovi so synom, ktorí orali roľu pod bradlom. Gazdiná im navarila hrniec kaše, ktorú si ukryli v kríkoch. Ponáhľali sa, a tak si nevšimli mladú cigánku, ktorá išla okolo. Na obed chceli zjesť kašu, no tá už v kríkoch nebola. Na vrchole bradla uvideli Cigánku, ako pojeda ich kašu. Otec sa nazlostil, zreval a zaklial: Bodaj si tam skamenela! Jeho kliatba sa vyplnila, cigánka skamenela. Odvtedy bradlo volajú Cigánka.

Nosická priehrada
Nosická priehrada. Fotoarchív: František Kovár

Pomenovanie Klapy má tiež svoju legendu.

Pomenovanie Klapy vzniklo v minulosti, keď popri Váhu viedla dôležitá obchodná cesta, ktorá bola často cieľom lúpežníkov. Na bradle bola pozorovateľňa slúžiaca na ochranu obchodníkov. Keď videli z rozhľadne blížiace sa lúpežnícke hordy, rozozvučali sa na pozorovateľni obrovské klapačky, ktoré varovali obchodníkov i ľudí z okolitých dedín pred zbojníkmi. Je tiež predpoklad, že hrebeň dostal názov Klapy podľa germánskeho slova klippen, čo znamená útesy. Miestni ho potom nazývali tiež Klape či Klapé.

Výhľad z Klapy
Výhľad z Klapy. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *