Vstup do Benátok už nebude taký jednoduchý

Vstup do Benátok už nebude taký jednoduchý. Budete musieť zaplatiť poplatok

Od stredy (25. 4.) budú talianske Benátky účtovať poplatok vo výške päť eur pre návštevníkov, ktorí v meste strávia len krátku dobu a neprenocujú v ňom. Cieľom radnice je obmedziť počet turistov, ktorí sa v hlavnej sezóne vyberajú do historickej časti mesta.

Návštevníci starší ako 14 rokov, ktorí nezostanú v Benátkach cez noc v hoteli alebo inom ubytovacom zariadení, budú musieť získať QR kód pred vstupom do mesta. Tento kód môžu získať na webovej platforme mesta po zaplatení poplatku vo výške päť eur na osobu.

Platba by mala byť umožnená aj pri hlavných vstupoch do Benátok. Kontrolovať, či turisti dodržiavajú pravidlá, budú náhodní revízori. Tí, ktorí porušia predpisy, môžu byť pokutovaní sumou od 50 do 300 eur.

Mesto bude tento rok vyberať poplatok od 29. dňa. V testovacej fáze to bude medzi 8:30 a 16:00. Platený vstup bude povinný od 25. apríla až do nadchádzajúcej nedele a potom počas všetkých víkendov do polovice júla.

„Žiadne iné mesto to ešte neskúsilo,“ uviedol pred časom benátsky starosta Luigi Brugnaro ohľadom zavedenia poplatku na reguláciu turizmu podľa agentúry Reuters. „Mesto sa neuzatvára, len sa snažíme, aby sa v ňom dalo žiť,“ vysvetlil.

Milované mesto turistov

Podľa úradov vlani navštívilo Benátky približne 20 miliónov ľudí, pričom asi polovica z nich prenocovala v tomto meste s 49-tisíc obyvateľmi.

Problém nadmerného turizmu v Benátkach zdôrazňuje aj Organizácia OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Jej odborníci navrhli minulý rok zaradiť mesto medzi ohrozené lokality. Tento návrh však nebol schválený komisiou UNESCO, kde zasadajú zástupcovia členských štátov.

Úrady sa snažia obmedziť prílev turistov zákazom veľkých výletných lodí do Benátskej lagúny a stanovením nových limitov pre veľkosť turistických skupín. Nie je vylúčené, že v budúcnosti sa v určitých obdobiach zvýši vstupné do mesta, aby sa turistov odhovorilo.

Plánujete výlet do Benátok?

V Benátkach sa ponúka bohatá paleta pamiatok a zážitkov pre každého návštevníka. Prechádzka cez historické mosty a kanály vám otvorí cestu k symbolom mesta, ako sú Bazilika svätého Marka, Dóžov palác a most Rialto.

Nevynechajte ani návštevu Galérie dell’Accademia, kde nájdete majstrovské diela talianskych umelcov. Vychutnajte si miestne delikatesy v jednej z útulných reštaurácií a nezabudnite na romantickú plavbu gondolou, ktorá vám umožní objaviť kúzlo Benátok z vody.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *