Vodopád Šuštiačka v Jánskej doline
|

V najkrajšej doline Nízkych Tatier je aj jeden z najkrajších vodopádov.

Jánska dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín Národného parku Nízke Tatry, ukrýva množstvo prírodných krás, jednou z nich je vodopád Šuštiačka.

Chodník k vodopádu
Chodník k vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Vodopád Šuštiačka je nádherný machom obrastený vodopád.

Jedným z najkrajších a najľahšie prístupných vodopádov Jánskej doliny je vodopád nachádzajúci sa na úpätí vrchu Slemä, v strede Jánskej doliny, v bočnej dolinke zvanej Šuštiačka. K vodopádu sa dostanete po neoznačenom vyšliapanom chodníku, ktorý odbočuje od modrej turistickej značke. Na túto odbočku si treba dať pozor, aby ste ju neprešli. Po 10 – 15 min. chôdze prešliapaným lesným chodníkom vás zastaví 15 metrový nádherný machom obrastený vodopád. Celú krátku dolinku a okolie vodopádu tvorí krásny nedotknutý les a skalné bralá. Vodopád má počas celého roka dostatok vody, čo je vďaka toku, že len niekoľko metrov pred vodopádom je mohutnejšia vyvieračka. Návšteva vodopádu pri prechode Jánskou dolinou tvorí príjemné spestrenie túry, kde je možné obdivovať krásnu nedotknutú divokú prírodu. Machom nie je pokrytý len vodopád, ale aj celý potok ktorý dolinkou od vodopádu preteká. Najjednoduchší prístup ku vodopádu je z Liptovského Jána, alebo ešte bližšie od Stanišovskej jaskyne.

Vodopád Šuštiačka
Vodopád Šuštiačka. Fotoarchív: František Kovár
Vyvieračka nad vodopádom
Vyvieračka nad vodopádom. Fotoarchív: František Kovár
Nad vodopádom. Fotoarchív: František Kovár
Nad vodopádom. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňa nie je osvetlená, vstup je len s čelovkami.

Malá Stanišovská jaskyňa sa nachádza v Jánskej doline pri obci Liptovský Ján. Je prírodnou pamiatkou, dĺžku má 871 m, hlboká je 28 metrov. Sprístupnených pre verejnosť je 410 metrov. Jaskyňa je sprístupnená pre verejnosť od 15. januára 2010. Jaskyňa je strednej obťažnosti. Nenachádzajú sa tu betónové chodníky ani výraznejšie terénne úpravy. Dno jaskyne je pokryté hlinito-kamenitou sutinou, miestami s väčšími zrútenými balvanmi. Jaskyňa nie je osvetlená. Každý návštevník od sprievodcu dostane čelovú lampu a cestu si osvetľuje sám.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *