Vodopád vo Vajskovskej doline
|

Krásnou a tichou dolinou ku takmer zabudnutému vodopádu v Nízkych Tatrách.

Turistický chodník Vajskovskou dolinou a prírodný klenot Nízkych Tatier – Vajskovský vodopád, patria medzi tie, kde nájdete pokoj, ticho a krásnu divokú prírodu.

Vajskovský potok
Vajskovský potok. Fotoarchív: František Kovár

Hovorí sa, že v doline skôr stretnete lesného robotníka ako turistu.

Vajskovská dolina je menej vyhľadávaná turistická lokalita a Vajskovský vodopád je medzi turistami pomerne neznámy. Hovorí sa, že v doline skôr stretnete lesného robotníka ako turistu. Dolinou vedie zelená značka, súbežne s ňou ide aj Náučný chodník Vajskovská dolina, trasa je vyznačená aj pre cykloturistov. Vajskovská dolina sa považuje za jednu z najkrajších v Nízkych Tatrách, trasa k vodopádu má dĺžku približne 10 km. Väčšina trasy je po lesnej upravenej ceste, záver doliny, asi 2 km je po lesnom chodníku určenom už len pre peších turistov. Vodopád tvorí záver celej trasy, v minulosti chodník pokračoval ďalej do Krížskeho sedla, ale z dôvodu ochrany prírody bol zrušený. Dnes je potrebné sa vrátiť od vodopádu na žltú značku a následne po modrej značke sa dá dostať na Krížske sedlo.

Chodník zarastený lopúchmi
Chodník zarastený lopúchmi. Fotoarchív: František Kovár

Vajskovský vodopád dosahuje výšku 9 metrov a šírku asi 2 metre.

Vajskovský vodopád (1 260 m) je jedným z najväčších vodopádov Nízkych Tatier. Dosahuje výšku 9 metrov, šírka vodného toku Vajskovského potoka je v mieste vodopádu asi 2 metre. Vodopád má dostatok vody počas celého roku. Jeho krása však najviac vynikne po výdatných dažďoch, alebo v čase jarného topenia. Atmosféru vodopádu dotvára aj divoká príroda v jeho okolí. Niekedy orientáciu na turistickom chodníku vedúceho k vodopádu môže sťažiť zarastanie chodníka žihľavou a lopúchmi (lopúchy tu dorastajú do veľkých rozmerov). Hlavne na úseku, ktorý prechádza cez lúku, ktorá bola kedysi pasienkom pre ovce.

Vajskovský vodopád
Vajskovský vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Trasa je nenáročná horská turistika s prevýšením 700 m.

Ak chcete úplne vypnúť, tak návšteva doliny je pre to ako stvorená, okrem krásy prírody a nádherného vodopádu je dolina navyše zväčša aj bez telekomunikačného signálu. Chodník je otvorený celoročne. Najlepší prístup je z rázcestia Črmné, ktoré sa nachádza v blízkosti autobusovej zastávky medzi obcami Dolná Lehota a Krpáčovo. Trasa k vodopádu je nenáročná horská turistika s prevýšením 700 m, na dĺžke približne 10 km. Celá trasa tam a späť tam má takmer 20 km.

Pod Vajskovským vodopádom
Pod Vajskovským vodopádom. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *