Vo vyše 10 okresoch Slovenska bude platiť mimoriadna situácia

Vo vyše 10 okresoch Slovenska bude platiť mimoriadna situácia. Toto je dôvod

Viaceré okresy Slovenskej republiky by mali fungovať v mimoriadnej situácii. Ako informuje portál tvnoviny.sk, dôvodom je výskyt synantropných medveďov.

Mimoriadna situácia bude platiť v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Kežmarok, Žilina, Martin a Turčianske Teplice. Toto rozhodnutie vzniklo na štvrtkovom (21. marca) zasadnutí jednotlivých okresných úradov. K vyššie uvedeným okresom sa neskôr pridala aj Prievidza.

Od polnoci zo štvrtka na piatok mimoriadna situácia platí aj na území desiatich okresov z trinástich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Konkrétne sa mimoriadna situácia týka okresov Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Lučenec, Rimavská Sobota, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Poltár.

Ochrana ľudí je na prvom mieste

Vyhlásenie mimoriadnych situácii je podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka cestou k ochrane ľudí, ktorí žijú v mestách.

„Umožní nám to aj v rámci Policajného zboru aj zásahových tímov lepšie reagovať na zvýšený výskyt medveďa. Zásahové tímy budú posilnené, a tak chceme jasne ľuďom garantovať to, že štát je tu na to, aby ich chránil,“ uviedla po stredajšom (20. 3.) zasadnutí vlády hlava rezortu vnútra.

Rezort životného prostredia zas uviedol, že nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je dôsledkom synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach.

Ako sa určovali rizikové oblasti?

Ministerstvo životného prostredia ďalej uviedlo, že rizikové oblasti sa určujú na základe katastrálnych oblastí, kde v predchádzajúcom období najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne.

Ide o územia, v ktorých sa môže Tomáš Taraba, minister životného prostredia, na základe uznesenia vlády postarať o posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Okrem toho má minister vnútra Šutaj Eštok zabezpečiť intenzívnejšiu činnosť polície vo vyššie spomínaných okresoch, no tiež sa má postarať o potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.

Envirorezort uviedol, že pokiaľ bude trvať mimoriadna situácia, vykonávané budú opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým. Zároveň sú potrebné opatrenia na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd.

Medveď zaútočil na 5 osôb

Portál teraz.sk ešte 17. marca informoval o tom, že medveď, ktorý pobehoval po Liptovskom Mikuláši, zranil 5 ľudí. Potvrdil to primátor mesta Ján Blcháč.

Podľa jeho slov ide o ľudí, ktorí utrpeli škrabance aj pohryzenia. Všetci z nich boli prepustení do domácej liečby.

Blcháč uviedol, že je najvyšší čas, aby sa so situáciou spojenou s premnoženými medveďmi niečo robilo. Zároveň chcel upokojiť obyvateľov mesta s tým, že sa môžu po Liptovskom Mikuláši pohybovať bezpečne a budú chránení.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *