Minerálku z Vysokých Tatier vozili aj na kráľovský dvor do Viedne.
Vďaka prameňom minerálnej vody bola založená najstaršia osada vo Vysokých Tatrách. Prvá písomná zmienka o prameňoch pochádza z roku 1764. Význam prameňov viedol k založeniu Starého Smokovca v roku 1793. Dnes je prameň známy ako Smokovecká kyselka.
Minerálne pramene boli za vznikom prvej tatranskej osady.
Najznámejšími prameňmi v Starom Smokovci boli dva pramene s názvami Castor a Pollux. Názvy boli prevzaté z gréckej mytológie, boli to známe dvojčatá. Ich matkou bola Leda, otcom Castora bol Tyndareus a otcom Polluxa bol Zeus. Minerálne pramene vytvorili z osady kúpele. Neskôr s prameňov zostal len jeden, ktorý je dodnes známy ako Smokovecká kyselka, druhý prameň je nevyužitý. Chýr o kvalite tatranskej minerálky sa doniesol až na viedenský kráľovský dvor, kam sa v 18. storočí zo Starého Smokovca vozila.
Smokovecká kyselka je na bežné pitie aj na liečbu zdravotných problémov.
Minerálka má farbu železitej vody (pH 3,4), samotný prameň tvorí prírodná, hydrouhličitanová, vápenatohorečnatá, uhličitá, studená hypotonická voda a má tak vplyv na široké spektrum zdravotných komplikácií. Liečivá voda slabého minerálneho zápachu a dobrej chuti je určená na pravidelnú konzumáciu. Pomáha pri mnohých zdravotných komplikáciách, ako sú nervové poruchy, poruchy ochorenia pohybového či kožného ústrojenstva a tiež podporuje trávenie.
Miesto prameňov bolo po víchrici v roku 2004 obnovené.
Po víchrici, ktorá sa prehnala Tatrami v roku 2004 bolo miesto prameňov obnovené. Pod prameňmi vznikol parčík, prameň bol prekrytý altánkom. Minerálny prameň vyteká zo zachyteného výveru rúrkou a slúži verejnosti na pitie. Prameň je často cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Mnohí si minerálku naberajú do fliaš ako občerstvenie na turistiku. Sú aj ľudia, ktorí si ju berú domov na pitie. V roku 2017 vznikla neďaleko prameňa nová plnička tejto minerálnej vody, ktorá sa predáva pod názvom Tatranská minerálka.