Obľúbená turistická destinácia čelí masívnemu problému

Viac potkanov ako ľudí. Obľúbená turistická destinácia čelí masívnemu problému

Praha, obľúbená turistická destinácia, čelí nepríjemnému problému s premnožením potkanov. Podľa informácií portálu CNN Prima News žije v českej metropole niekoľko miliónov týchto hlodavcov, čo predstavuje alarmujúce čísla.

Portál upozorňuje na neuveriteľne rýchle tempo rozmnožovania potkanov. „Jeden pár môže mať počas roka až sedemdesiat mláďat, takže aj z malého počtu jedincov sa môže v krátkom čase stať veľká kolónia. V Prahe je dokonca viac potkanov než ľudí.“

Hoci to znie takmer neuveriteľne, štatistiky ukazujú, že na jedného obyvateľa Prahy pripadá približne päť potkanov. Tento nepomer predstavuje vážny problém nielen z hľadiska hygieny a zdravia, ale aj pre celkový dojem a povesť mesta.

Premnoženie potkanov v Prahe si vyžaduje účinné a systematické riešenie zo strany samosprávy a príslušných orgánov. Je nevyhnutné prijať opatrenia na reguláciu ich populácie a zlepšenie celkovej čistoty verejných priestranstiev, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu týchto hlodavcov a minimalizovali sa riziká s nimi spojené.

Mesto používa pasce

V Českej republike sa začala pravidelná deratizácia, ktorá síce nedokáže úplne vyhubiť potkany, ale pomáha udržiavať ich počty na prijateľnej úrovni. Hovorca Pražských vodovodov a kanalizácií Tomáš Mrázek uviedol, že potkany sa najčastejšie vyskytujú v miestach s neporiadkom, ľuďmi bez domova alebo tam, kde prebiehajú rozsiahle stavebné práce.

Krátko po zotmení sa niektoré pražské sídliská menia na skutočný raj pre potkany. V okolí smetných nádob je často ľahšie natrafiť na hlodavca než na človeka. Hlavnou príčinou tohto problému je nadmerné plytvanie potravinami.

Mesto v boji proti potkanom používa viac ako trinásť a pol tisíc kilogramov nástrah. Pražská deratizátorka Alena Šmejkalová prezradila, že nástrahy sa skladajú zo zvyškov čokolády a iných pochutín, pričom kľúčovou zložkou je stužený tuk, ktorý potkany láka svojou vôňou.

Deratizácia v Prahe sa vykonáva od jari do októbra a mesto na ňu každoročne vynakladá takmer 4 milióny českých korún (necelých 158-tisíc eur). Aj keď úplné odstránenie potkanov nie je možné, pravidelná deratizácia pomáha kontrolovať ich populáciu a zmierňovať negatívne dôsledky ich prítomnosti v meste.

Ako bojovať proti potkanom?

Zbavenie sa potkanov vyžaduje komplexný prístup a dôslednosť. Tu je niekoľko účinných spôsobov, ako sa vysporiadať s týmto problémom:

  1. Udržiavajte čistotu a poriadok: Pravidelne upratujte, odstraňujte odpadky a zvyšky jedla. Potkany sú priťahované neporiadkom a ľahko dostupnou potravou.
  2. Zabezpečte potraviny: Skladujte potraviny v uzavretých nádobách a na miestach, kde sa k nim potkany nedostanú. Nenechávajte zvyšky jedla voľne dostupné.
  3. Opravte diery a trhliny: Skontrolujte svoj domov alebo iné budovy a utesnite všetky otvory, ktorými by mohli potkany prechádzať. Použite materiály ako drôtené pletivo, betón alebo kov.
  4. Používajte pasce: Mechanické pasce, ako sú pružinové alebo lepové pasce, môžu byť účinné pri chytaní potkanov. Umiestnite ich pozdĺž stien a v rohoch, kde sa potkany pohybujú.
  5. Zvážte použitie jedov: Rodenticídy (jedy na hlodavce) môžu byť účinné, ale mali by sa používať opatrne a podľa pokynov. Pamätajte, že môžu byť nebezpečné aj pre domáce zvieratá a deti.
  6. Profesionálna deratizácia: Ak je problém s potkanmi rozsiahly alebo ťažko zvládnuteľný, zvážte kontaktovanie profesionálnej deratizačnej služby. Odborníci majú skúsenosti a prostriedky na efektívne riešenie tohto problému.
  7. Odstraňujte zdroje vody: Potkany potrebujú vodu, takže opravte akékoľvek netesnosti vo vodovodných potrubiach a odstraňujte stojaté vody v okolí vášho domova.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *