Mlyny Oblazy
|

Vodné mlyny Oblazy, technická pamiatka v nádhernej prírode.

Na sútoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka sa nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny. Vodné mlyny Oblazy predstavujú jednu z posledných funkčných technických pamiatok v nádhernej prírode.

Dolný mlyn
Dolný mlyn. Fotoarchív: František Kovár

Mlyny boli postavené pri obchodnej ceste.

Mlyny boli postavené v prvej polovici 19. storočia pri obchodnej ceste, ktorá spájala Liptov a Oravu s Poľskom. Údajne boli v Kvačianskej doline vybudované až štyri mlyny, jeden z nich zobrala voda v 19. storočí. Tretí mlyn bola vlastne furmanská krčma, kde sa zastavovali obchodníci. Krčma bola v prevádzke až do roku 1944, kedy ju ustupujúci fašisti podpálili. Dnes je možné už nájsť len torzo základov. Pozostatky mlynov chátrali až do roku 1980. Vtedy ich začali pamiatkari a nadšenci postupne opravovať.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina. Fotoarchív: František Kovár

Expozícia mlynárskej techniky v Dolnom mlyne.

Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. V mlyne sa nachádza expozícia mlynárskej techniky na Liptove. V Kvačianskej doline sa nachádzajú celkovo dva mlyny, Horný a Dolný mlyn. Horný mlyn postavila obec Sviniarky. V súčasnosti je funkčný len Dolný mlyn, na ktorom sú umiestnené dve mlynské kolesá, ktoré poháňa vodný náhon. Dnes je táto technická pamiatka prístupná  pre verejnosť. Vo vnútorných priestoroch mlyna sa nachádza zrekonštruovaná píla a je možné si pozrieť aj technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Oblazy
Oblazy. Fotoarchív: František Kovár

Prívalové dažde zanechali značné škody v doline.

Prívalové dažde nedávno zničili hrádzu v Kvačianskej doline, čo postihlo aj historické mlyny. Ich prevádzka sa zastavila, prúd vody v roztrhol hrádzu pri mlynoch. Vďaka zadržiavanej vode si v mlyne, ktorý je dvadsať rokov v nepretržitej prevádzke, vedeli odraziť vodu na mlynské koleso, vyrobiť elektrinu aj namlieť múku. Voda okrem hrádze odplavila aj most, ktorým sa dalo dostať k mlynu. Výčiny počasia zmenili okolie mlynov natoľko, že je potrebná úprava terénu. Voda odniesla obrovské množstvo materiálu z dna potoka. Ostali po nej až dva metre vysoké kolmé brehy. Vtok do náhonu sa v dôsledku toho ocitol dva metre nad novou hladinou a vodné koleso tak nemôže pracovať.

Prívod vody
Prívod vody. Fotoarchív: František Kovár
Vodné koleso
Vodné koleso. Fotoarchív: František Kovár
Prevody a náhony
Prevody a náhony. Fotoarchív: František Kovár
Píla v mlyne
Píla v mlyne. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *