| |

Unikátna turistická chata v Kremnických vrchoch.

Už v dávnej minulosti stál na obchodnej ceste medzi Kremnicou a Banskou Bystricou hostinec. Tento bol určený hlavne pre furmanov a kupcov. Mohli sa tu občerstviť po namáhavej horskej ceste, kone si mohli oddýchnuť, prípadne mohli kone aj prepriahnuť.

Hostinec pri Troch krížoch v Kremnických vrchoch.
Hostinec pri Troch krížoch v Kremnických vrchoch. Zdroj: OZ KAMENICA

Prícestný hostinec pri Troch krížoch.

Už oddávna viedla cez hlavný chrbát Kremnických vrchov furmanská cesta, spájajúca banícke mestá Kremnicu a Banskú Bystricu. Hradská cesta v náročnom teréne spájala mestá najkratšou možnou trasou, cez zníženinu hrebeňa v sedle Tri kríže. Uprostred tejto náročnej cesty vznikla pre povozníkov furmanská krčma a prepriahacia stajňa pre kone. Takýmto furmanským krčmám sa hovorilo aj prícestný hostinec. Hostinec pri Troch krížoch podľa kremnického archivára tu stál už niekedy v 16. až 17. storočí. Nebola to len obchodná cesta ale aj poštová. Na tejto trase sa v historických materiáloch spomína aj prevádzka poštového dostavníka.

Horáreň na chotári.
Horáreň na chotári. Zdroj: OZ Kamenica

Pokrok prináša aj úpadok.

Hostinec svojmu účelu slúžil dlhé roky. Po tom ako bola postavená železnica medzi Zvolenom – Kremnicou a Vrútkami v roku 1872. Následne aj železnica zo Zvolena do Banskej Bystrice, v roku 1873, začína sa strácať význam a využite hostinca. Tovar a pošta sa začala voziť vlakom. Furmani a kupci už nevozili tovar v takom objeme ako predtým, medzi Banskou Bystricou a Kremnicou. Hostinec postupne zanikol. Prešiel pod správu štátnych lesov a z hostinca sa stala horáreň. V prvom slovenskom turistickom sprievodcovi z roku 1931 – Kremnica a okolie, sa používa názov – horáreň Hostinec na chotári (Scheidewirtshaus). V tých časoch už boli popri horárni vyznačkované turistické chodníky. Križovali sa tu modrá značka so zelenou a so žltou značkou. Aj cez zimu viedli popri horárni trate pre bežkárov.

Horáreň "Hostinec na chotári".
Horáreň „Hostinec na chotári“. Zdroj: OZ KAMENICA

Horáreň odkúpila TJ Kremnica pre potreby športovcov.

Horáreň tu bola do roku 1960, posledný horár z nej však odišiel v roku 1953. V roku 1960 odkúpila chatu Telovýchovná jednota Kremnica. V zime ju využívali športoví lyžiari TJ pri svojich bežkárskych tréningoch. Chata v tých časoch slúžila len pre športovcov, verejnosti nebola prístupná. V roku 1979 boli pri chate vybudované sauna a volejbalové ihrisko. Bola tiež vymenená šindľová strecha za plechovú. Sauna bola postavená na mieste, kde v minulosti bola stajňa pre kone. V roku 2005 prešla chata rozsiahlou rekonštrukciou. Pri rekonštrukcii bola novo zariadená kuchyňa a zmenila sa aj jedáleň. V jedálni bola urobená nová podlaha a aj drevené obklady stien. Kachľová pec bola vymenená za modernejší krb. Posedenie bolo tvorené dvoma dlhými stolami s lavicami.

Chata pred rekonštrukciou v roku 2005.
Chata pred rekonštrukciou v roku 2005. Zdroj: OZ KAMENICA

Posedenie a relax v lone Kremnických vrchov.

Po roku 2007 prichádza k väčšiemu využitiu chaty pre potreby turistov. Chatu odkúpil Klub slovenských turistov Kremnica. Počas letnej, ale aj zimnej sezóny poskytujú v chate základné občerstvenie. V chate je aj možnosť prespať. Turistická Chata Hostinec leží na križovatke turistických ciest. V zime je popri chate upravovaný bežkársky južný okruh. Najkrajší pohľad na chatu je v zime, ak je zapadnutá snehom a celá obložená lyžami. Aj pred chatou je vybudované sedenie pre návštevníkov, využívané v lete aj v zime. Turisti si tu môžu vychutnať jedinečný relax v lone prírody Kremnických vrchov. Medzi chatou a samostatným objektom sauny sa nachádza výdatný zdroj dobrej pitnej vody – prameň raneného bojovníka. V blízkom okolí je vrch Velestúr s rúnovým nápisom, vytesaným v skale. O jeho pôvode a pravosti sa desaťročia vedú diskusie, či je pravý alebo je to falzifikát. Chata je na južnom svahu Smrečníka, na vrchole ktorého je pohanská svätyňa.

Bežkármi vyhľadávané miesto oddychu.
Bežkármi vyhľadávané miesto oddychu. Zdroj: OZ KAMENICA

Prístup ku Chate Hostinec od Kremnice.

  • z Kremnice (vlak, bus) po žltej značke cez Kremnický Štós, Kremnický štít a vrch Slobodné, k rázcestiu Trojica a po modrej značke za cca 2.40 hod.
  • z Kremnice (vlak, bus) po modrej značke cez Tri studne a Trojicu za cca 2.15 hod.
  • z Kremnice, Partizánska dolina, chata Toliar (bus) po zelenej značke cez Zolovu chatu (Pod čerešňou) za cca 2.15 hod.
  • zo strediska Skalka na Suchej hore (bus) po modrej značke do Bystrického sedla a po červenej značke hrebeňom cez Mýtny vrch, Králické sedlo, Lopúchový vrch, Zlatú studňu a Velestúr za cca 2 h, alebo v zime po upravenej bežeckej trati Bielej stopy (oranžové značenie) za cca 1 hod.
Chata Hostinec KST Kremnica.
Chata Hostinec KST Kremnica. Zdroj: OZ KAMENICA

Prístup ku Chate Hostinec z ostatných smerov.

  • z obce Králiky (bus) po zelenej značke do Králického sedla a ďalej po hrebeni červenou značkou za cca 2.20 hod., alebo po lyžiarskej trase (oranžovo-modré značenie) po lesnej ceste cez sedlo Tri kríže za cca 2.00 hod. (na bežkách)
  • z obce Malachov (MHD Banská Bystrica) Malachovskou dolinou po modrej značke cez Ortúty a sedlo Tri kríže za cca 2.30 hod.
  • z obce Horné Pršany (bus) po žltej značke cez Košiare, Hornú skalu a sedlo Tri kríže za cca 2.20 hod.
  • z obce Ihráč (bus) po zelenej značke cez Chlmový grúň za cca 2.30 hod.
  • z obce Nevoľné (bus) alebo Ihráč (bus) cez Ihráčsku dolinu (skalné vráta) po žltej značke za cca 3 hod.
Zimná idyla pri chate.
Zimná idyla pri chate. Zdroj: OZ KAMENICA

V dnešnej dobe je turistická Chata Hostinec vyhľadávané miesto turistov, ako v lete tak aj v zime.

Turistická Chata Hostinec v lete.
Turistická Chata Hostinec v lete. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *