Tvrdšie pravidlá pre návštevu kina: Na niektoré filmy vás nemusia pustiť

Tvrdšie pravidlá pre návštevu kina: Na niektoré filmy vás nemusia pustiť

Ak ste častým návštevníkom slovenských kín, je dosť pravdepodobné, že ste sa s týmto už stretli.

Portál Interez totiž informuje o tom, že 1. januára vstúpila do platnosti nová vyhláška, ktorá sa zameriava na to, koho môže kino do kinosály pustiť a za akých podmienok. Z toho vyplýva, že za určitých okolností sa diváci do kinosály vôbec nemusia dostať.

Jedna zo sietí kín dokonca na svojej sociálnej sieti uvádza, že pred vstupom do kinosály môže kontrolovať doklady totožnosti.

Sieť multikín, ktorá má pobočky v 12 mestách na Slovensku, oznámila na svojom Instagram profile zmeny, ktoré nadobudli platnosť od 1. januára tohto roku, a to v súlade so zákonom 40/2015 Z.z. §13 a príslušnou vyhláškou.

Tieto úpravy si všimnete aj pri sledovaní televízie, pretože od 1. januára 2024 slovenské televízne stanice implementovali nový systém deskriptorov. Tento systém prináša jednotné a prehľadné označovanie obsahu v televíznych programoch a upútavkách. Vďaka nemu sú diváci lepšie informovaní o obsahu programov a ich vhodnosti pre rôzne vekové skupiny.

Peniaze za lístok sa vrátiť nemusia

Zákon v novom roku upravuje aj prístupnosť audiovizuálnych diel, čo môže byť pre niektorých divákov pri návšteve kina po novom roku nepríjemným prekvapením. U filmov s vekovou obmedzenosťou do 15 rokov je totiž možné, aby osoba mladšia ako 15 rokov navštívila predstavenie iba v prípade, že dosiahla vek minimálne 12 rokov a jej návštevu schválil zákonný zástupca, informuje o tom Cinemax vo svojom príspevku.

O niečo prísnejšie pravidlá platia v prípade filmov prístupných až od 18 rokov. Sieť kín v súvislosti s tým uvádza, že v prípade týchto filmov nie je návšteva mladších osôb možná ani so súhlasom zákonného zástupcu, alebo v sprievode dospelej osoby

Sieť kín upozorňuje na to, že jej zamestnanec má dokonca nárok požiadať diváka, aby preukázal svoj vek. Ak sa ukáže, že divák nedosiahol požadovaný vek na konkrétny film, je možné, že personál mu vstup do sály nepovolí. Čo je však zarážaujúce ešte viac, zákazníkovi sa peniaze za lístok nevrátia.

Nové piktogramy v televízii

Slovenské televízie 1. januára zaviedli nové značenie vysielaných kanálov. Tejto téme sa venoval portál RTVS, ktorý ozrejmil, že k vekovej hranici pribudnú aj nové piktogramy, vďaka ktorým divák bude vedieť, čo obsahuje sledovaný program.

Pôjde o vôdzku pre rodičov, ktorá im naznačí, či je program vhodný pre deti. Tieto piktogramy budú poukazovať na na zobrazenie násilia, vulgarizmov, strachu, diskriminácie, sexu, závislostí a nahoty.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *