Turisti v Chorvátsku bijú na poplach

Turisti v Chorvátsku bijú na poplach. Pozrite sa, koľko tu zaplatíte za zmrzlinu

V poslednom čase ceny v Chorvátsku výrazne stúpli, čo robí túto krajinu menej dostupnou pre slovenských dovolenkárov, ktorí si ju obľubujú pre jej krásne pláže, tyrkysové more a malebné mestá.

Súčasné obdobie prináša zmeny. Viaceré médiá v Chorvátsku bijú na poplach kvôli rapídnemu zvýšeniu cien v krajine, ako o tom informuje aj portál RTL.de.

V Dubrovníku, jednom z najobľúbenejších turistických miest, cena kopčeka zmrzliny dosahuje päť eur. V Rovinji sa môžu turisti stretnúť s vysokými cenami. Napríklad burger ich vyjde až na 22 eur. V Dalmácii a v Šibeniku budú musieť zaplatiť až jedenásť eur za osviežujúci Aperol Spritz.

Nárast cien tovaru a služieb v porovnaní s minulými rokmi prekvapuje mnohých dovolenkárov. Táto situácia by sa mohla ešte zhoršiť, čo by mohlo nútiť turistov hľadať cenovo výhodnejšie alternatívy.

Prudký nárast cien

Portál Express a cestovná agentúra Kroati-Reisen informujú o narastajúcich cenách v Chorvátsku, ktoré zasahujú dostupnosť bežných potravín a služieb. Starosta Rovinja Marko Paliaga priznal, že v tomto prímorskom meste sú ceny až o 30 % vyššie než vo vnútrozemí.

V porovnaní s inými členmi Európskej únie má Chorvátsko výrazne vyššiu infláciu. Pandémia koronavírusu ďalej ovplyvňuje ekonomiku a má zreteľný dosah na ceny. Navyše, zavedenie eura na začiatku minulého roka prináša aj dodatočné zvýšenie cien, keďže niektoré podniky pravdepodobne skrytým spôsobom upravili svoje ceny na zosúladenie s novou menu.

Ako na dovolenke v Chorvátsku ušetriť?

Aj napriek tomu, že ceny sú poriadne vysoké, na dovolenke sa dá ušetriť tak, že si ju stále užijete. Prinášame vám niekoľko tipov, ako na to.

Ceny ubytovania sú v júli a auguste najvyššie. Zvážte cestu mimo sezóny, napríklad v júni alebo septembri, kedy sú ceny nižšie a počasie je stále príjemné. Namiesto hotela sa môžete ubytovať v apartmáne, penzióne alebo kempe. 

Apartmány a penzióny vám často ponúkajú možnosť varenia vlastných jedál, čo vám ušetrí peniaze za stravovanie v reštauráciách. Kemping je najlacnejšia možnosť ubytovania, ale je vhodné pre tých, ktorí nevadí zdieľať spoločné priestory a sociálne zariadenia.

Ubytovanie v menších dedinách a mestách býva lacnejšie ako v populárnych turistických destináciách. Stále budete mať prístup k plážam a atrakciám a budete môcť zažiť autentickejšiu atmosféru Chorvátska.

Najlacnejším spôsobom stravovania v Chorvátsku je variť si vlastné jedlo. Ak si ubytujete v apartmáne s kuchyňou,môžete si variť raňajky, obedy a večere. V supermarketoch a na trhoch nájdete široký výber čerstvých potravín za prijateľné ceny.

Bicykel je skvelý spôsob, ako preskúmať okolie a zároveň si zacvičiť. V mnohých chorvátskych mestách a obciach si môžete prenajať bicykle.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *