Sivá Brada
|

Travertínová kopa s kaplnkou, z roku 1675, sa nachádza neďaleko Spišského Podhradia.

Veľmi obľúbenou a turisticky zaujímavou lokalitou, ktorá sa nachádza neďaleko Spišského Podhradia je travertínová kopa s kaplnkou Sivá Brada. Jedná sa o travertínovú kopu, ktorá má výšku od úpätia až po vrchol zhruba 25 metrov.

Travertínová kopa s kaplnkou
Travertínová kopa s kaplnkou. Fotoarchív: František Kovár

Travertínový kopec sa neustále rozširuje.

Turisticky zaujímavou lokalitou, ktorá sa nachádza neďaleko Spišského Podhradia je Sivá Brada. Je to travertínová kopa, ktorá má výšku od úpätia až po vrchol zhruba 25 metrov. Lokalita je unikátna v tom, že ide o tzv. živú travertínovú kopu, čo dosahuje vďaka vode, ktorá tu vyviera na niekoľkých miestach. Travertínový kopec sa tak neustále rozširuje. V minulosti tu bol gejzír, ktorý dosahoval niekoľko metrovú výšku. Gejzír vytryskol niekoľkokrát denne, postupom času erupcie oslabovali, až úplne zanikli. Dnes tu už ostal len pokojný výver bublajúcej vody, ktorý je spôsobený únikom oxidu uhličitého. V období suchšieho počasia môže tento malý výver vody vysychať. Lákadlom je výver v strede travertínovej kopy, v podobe malého jazierka, z ktorého odtekajú úzke potôčiky vody.

Výver v strede travertínovej kopy
Výver v strede travertínovej kopy. Fotoarchív: František Kovár

Národná prírodná rezervácia s kaplnkou z roku 1675.

Vďaka svojej unikátnosti bola v roku 1979 Sivá Brada vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Zákon okrem travertínovej kopy ochraňuje aj miestnu vegetáciu, ktorá má suchomilný, slanomilný a močiarny charakter. Celková rozloha rezervácie je 19,55 ha. Sivá Brada nie je zaujímavá len z prírodného hľadiska. Nachádza sa tu aj pútnická baroková kaplnka Sv. Kríža z roku 1675. V roku 1768 bola kaplnka prestavaná. Pred kaplnkou sa týči mohutný kamenný kríž. Kaplnka tvorí výraznú dominantu Sivej Brady, od ktorej je aj pekný výhľad.

Kameň pri kaplnke
Kameň pri kaplnke. Fotoarchív: František Kovár

Na Sivú Bradu sa dostanete pešo aj autom.

Turisti sa na Sivú Bradu môžu dostať chodníkom, ktorý začína na Spišskom salaši, prechádza cez Sivú Bradu, ďalej pokračuje cez Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie, Spišský hrad a travertínovú kopu Dreveník a končí v obci Žehra. Pre mototuristov je prístup jednoduchý, Sivá Brada sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od hlavnej cesty. Výstup na vrchol je nenáročný, čo možno využiť aj pre krátky oddych pri dlhšej trase z autom. V minulosti tu bolo o turistov lepšie postarané, bol tu menší bufet s predajom suvenírov, WC a aj väčšie parkovisko. Dnes tu takéto zariadenie nenájdete.

V kaplnke
V kaplnke. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *