Najnižšie miesto na Slovensku
|

Najnižšie miesto na Slovensku leží v tesnej blízkosti s maďarskou hranicou.

Obec leží na rieke Bodrog neďaleko od maďarskej štátnej hranice a približne 22 kilometrov juhozápadne od mesta Kráľovský Chlmec. V katastrálnom území obce sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku.

Miesto najnižšieho bodu
Miesto najnižšieho bodu. Zdroj: OZ KAMENICA

Najnižšie miesto je označené výškou 94,3 m.

Klin nad Bodrogom (Bodrogsek, maď. Bodrogszög) je obec na Slovensku, v okrese Trebišov, v tesnej blízkosti štátnej hranice s Maďarskom. V období rokov 1961 až 1990 bola súčasťou susednej obce Streda nad Bodrogom. Najnižšie položené miesto na Slovensku 94,3 m sa nachádza vedľa ranogotického jednoloďového kostola so samostatne stojacou zvonicou. V tesnej blízkosti sa nachádza bývalé koryto rieky Bodrog. Dnes predstavuje mŕtve rameno so stojatou vodou, pokrytou leknami a listami rastlín. Kostolík so samostatne stojacou zvonicou je najnižšie položenou sakrálnou stavbou na Slovensku.

Žulový stĺp s vyznačenou nadmorskou výškou
Žulový stĺp s vyznačenou nadmorskou výškou. Zdroj: OZ KAMENICA

Kostolík sv. Joachima a sv. Anny.

Kostolík bol vybudovaný niekedy začiatkom tretej tretiny 13. storočia. Pravdepodobne v prvej polovici 14. storočia bol interiér kostolíka vyzdobený freskami, po ktorých sa však dodnes zachovali len nepatrné fragmenty. Po roku 1849 bol niekoľkokrát opravovaný a obnovovaný. Klenbu lode podopreli novými pol piliermi, upravili okenné otvory a staticky narušenú sakristiu zbúrali. Posledná rozsiahlejšia oprava sa konala v roku 1895. Kvôli polohe neďaleko Bodrogu však kostolík ničili časté záplavy. Tie vážne narúšali statiku stavby a na prelome 19. a 20. storočia bola už vo veľmi zlom stave. V roku 1907 bol kostolík úradne zatvorený. Obnova začala v roku 1988, kedy bol interiér stavby vyčistený od vegetácie a sutiny, kedy sa uskutočnil aj archeologický prieskum. Obnova sa však zastavila. Prace pokračovali až v roku 2006, kedy bola valená klenba presbytéria spevnená dreveným lešením. V roku 2008 sa začalo s rozsiahlejšou rekonštrukciou, kostol dostal novú strechu a múry boli staticky zabezpečené.

Kostol sv. Joachima a sv. Anny
Kostol sv. Joachima a sv. Anny. Zdroj: OZ KAMENICA

Iné slovenské zemepisné zaujímavosti.

  • Najvyššie položené miesto – Gerlachovský štít 2 655 m n. m.
  • Najsevernejšie miesto v SR – Beskydok 1168,4 m n. m.
  • Najjužnejšie miesto v SR – Patince 109 m n. m.
  • Najvýchodnejšie miesto v SR – Kremenec 1221 m n. m.
  • Najzápadnejšie miesto v SR – Záhorská Ves 149 m n. m.
Kostol so zvoničkou
Kostol so zvoničkou. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *