Nebo a peklo
|

Turistickým chodníkom na Spiši sa dostanete do pekla aj do raja.

Dreveník je travertínová kopa tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline. Nachádza sa na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča. Územie s rozlohou 1 018 186 m² je chránené od roku 1925. V roku 1953 bolo vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu. Spolu s neďalekým Spišským hradom je od roku 1993 zaradený medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Dreveník je travertínová kopa
Dreveník je travertínová kopa. Fotoarchív: František Kovár

Dreveník patrí medzi najväčšie travertínové územie na Slovensku.

Národná prírodná rezervácia Dreveník spolu so skalným mestom je jedným z unikátnych klenotov slovenskej prírody. Ide o najväčšiu travertínovú kopu na Slovensku. Dreveník je náhorná plošina, ktorá sa nachádza južne od Spišského hradu. Dvíha sa uprostred zníženiny v Hornádskej kotline. Patrí medzi najväčšie travertínové územie na Slovensku so skalným mestom, množstvom jaskýň a jaskynných dier, travertínových kôp a tektonických zlomov. Dnešný ráz a tvar Dreveníka zvýrazňujú strmé skalné zrázy po jeho obvode vzniknuté pseudotektonickými pochodmi. Travertínová kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. Vznikol spojením viacerých vápencovo-travertínových kôp.

Vysoké skalné bralá
Vysoké skalné bralá. Fotoarchív: František Kovár

Názvy oboch roklín vychádzajú z ich charakteru.

Veľký počet skalných útvarov sa nachádza v roklinách Peklo a Kamenný raj. Názvy oboch roklín vychádzajú z ich charakteru. Peklo je pochmúrna spleť úzkych skalných chodieb, nad ktorými sa týčia skalné bralá do výšky 40 m. Kamenný Raj tvoria rozmanité veže. Na jeho svahoch sa nachádzajú 3 jaskyne. Skalné mesto Dreveník má dĺžku približne 2 kilometre, v jeho blízkosti sa nachádzajú ďalšie travertínové kopy: Sobotisko, Spišský hradný vrch, Ostrá hora a Sivá brada. Pôsobivá je aj vrcholová plošina Dreveníka, z jej najvyššieho bodu sa vám naskytne ničím nerušený pohľad na okolie – Hornádsku kotlinu, Branisko, Volovské vrchy a Levočské vrchy. Lokalita Dreveníka je významná archeologická lokalita, s doloženou prítomnosťou človeka neandertálskeho typu z mladšej fázy stredného paleolitu.

Kamenný raj
Kamenný raj. Fotoarchív: František Kovár

Okrem turistov lokalitu obľubujú aj skalolezci.

Na Dreveník sa možno dostať po žltej turistickej trase z obce Spišské Podhradie alebo Žehra, ktorá je súbežne značená ako Náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Trasa náučného chodníka: Spišské Podhradie, Sivá Brada – Pažica – Spišská Kapitula – Spišské Podhradie – Spišský hrad – Dreveník – Žehra – Hodkovce. Na trase chodníka je aj dominanta Spiša – Spišský hrad. Chodník má dĺžku 14 km s prevýšením 150 m. Čas prechodu je 5 hod., ak sa pripočíta prehliadka hradu, tak to môže byť takmer 8 hod.. Lokalitu obľubujú aj skalolezci, ktorý tu majú množstvo rôznych lezeckých trás.

Peklo
Peklo. Fotoarchív: František Kovár

Zdroj: Wikipédia, obec Žehra, náučný chodník Sivá Brada – Dreveník

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *