Pancierovo
|

Prírodná a málo známa rarita je ukrytá v lesoch na okraji Banskej Bystrice.

Na okraji Banskej Bystrice, v miestnej časti Jakub sa nachádza zaujímavá, málo známa lokalita s výskytom travertínových (penovcových) pramenísk. Prameniská sa nachádzajú v Pancierovskej doline, z čoho pochádza aj ich názov, Pancierovské prameniská.

Pancierovské prameniská
Pancierovské prameniská. Fotoarchív: František Kovár

Pancierovské prameniská vytvárajú ojedinelí prírodný skvost.

K Pancierovským prameniskám nevedie oficiálne značený turistický chodník. Prístup je možný po bývalej lesnej ceste. Najlepší prístup je od autobusovej zastávky – Jakub, Nový Svet II.. Presnejšiu východziu polohu určujú GPS súradnice: 48.7789031N, 19.1275064E. Z tohto miesta je potrebné sa vydať smerom pod železničný priepust, pod ktorým preteká potok. Od priepuste pokračujete popri potoku Pancierovskou dolinou. Potok sa po nejakom čase stráca v podzemí, za týmto miestom je potrebné sa vydať napravo po lesnej ceste smerom na Baranovo. Po tejto ceste prídete v krátkom čase priamo ku prameniskám. Ich poloha je 48.78088N, 19.13129E. Vo svahu sa tu nachádza viacero drobných penovcových prameňov, ktoré vytvárajú malé jazierka obkolesené machom. Voda kaskádovito preteká cez tieto jazierka, pričom sa vytvárajú rôzne malé vodopádiky.

Terasy s jazierkami
Terasy s jazierkami. Fotoarchív: František Kovár

Najlepšie je navštíviť prameniská po daždi.

Rozloha pramenísk a ich výdatnosť je nestála, závislá je hlavne na počasí, či je po daždi, alebo je dlhšie obdobie bez zrážok. Prameniská sú najkrajšie hlavne po výdatnejších dažďoch, vtedy však treba počítať s premočeným terénom a je potrebné si zvoliť vhodnú obuv. Počas vegetačnej sezóny je prístup ku prameniskám miestami zarastený, keďže je málo vychodený.

Jazierko obrastené machom
Jazierko obrastené machom. Fotoarchív: František Kovár
Travertínové jazierko
Travertínové jazierko. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Sekcia komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *