Mystická Katova skala
|

Temnou povesťou opradená skala s nádherným polkruhovým výhľadom.

Nad obcou Sklabinský Podzámok sa týči Katova skala, ktorej sa pripisuje temná minulosť. Z jej vrcholu je nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť turčianskej kotliny a aj na Lúčanskú Malú Fatru.

Katova skala
Katova skala. Fotoarchív: František Kovár

Či súvisí názov skaly s jej minulosťou nie je presne známe.

Názov skaly pôsobí mysticky. Podľa legendy dostala názov po udalostiach, čo sa tu mali odohrávať. Katova Skala dostala názov údajne v súvislosti s hradom Sklabiňa, ktorému slúžila ako miesto popráv a zhadzovali z nej odsúdených ľudí. Či je to skutočne tak, je už dnes ťažko doložiť. Ale prostredie vrcholu a strmé bralá Katovej skaly by tomu mohli aj nasvedčovať. Preto aj dnes treba byť na skale opatrný, aby sa vám nestalo to, čo sa tu dialo v minulosti, pád zo skaly. Sú však aj úvahy, že názov vrcholu mohol vzniknúť ešte omnoho dávnejšej dobe, keď v danej oblasti bolo hradisko púchovskej kultúry, ktoré malo zaniknúť v 11. storočí. Osídlenie je známe už v mladšej dobe bronzovej, v staršej dobe železnej

Výstup lesným chodníkom
Výstup lesným chodníkom. Fotoarchív: František Kovár

Výstup patrí medzi pohodovejšie turistiky.

Katova skala sa nachádza na území Národného parku Veľká Fatra vo výške 901 m, nad Kantorskou dolinou a obcou Sklabinský Podzámok. Katova skala je chránená, patrí do prírodnej rezervácie Katova skala o výmere 47 ha. Ide o ochranu geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Vedie na ňu červená turistická značka zo Sklabinského Podzámku, doba výstupu je približne 1:20 hod. (údaj na smerovníku), dá sa zdolať aj o niečo rýchlejšie. Na konci obci je parkovisko a odtiaľ sa vydáte doprava, hore pomedzi rodinné domy, po lúke do kopca. Výstup je spočiatku mierne náročný, postupne sa stúpanie zmierni a na vrchol sa dostanete už pohodovejším tempom. Postupne ako prichádzate k vrcholu môžete obdivovať rôzne skalné útvary, ktoré sa nad vami začínajú objavovať. Ak chcete viac využiť návštevu lokality, tak výstup na Katovu skalu môžete skombinovať s návštevou hradu Sklabiňa, na ktorom prebiehajú rekonštrukčné práce.

Skalné útvary pod vrcholom
Skalné útvary pod vrcholom. Fotoarchív: František Kovár

Slobodní mládenci môžu zo skaly vyslobodiť mladú dievčinu.

Ku Katovej skale sa viaže aj povesť, podľa ktorej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel krutý pán, aby ju donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto nepomohlo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má však možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve slovo vysloboď. S očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec. Takže mládenci máte šancu, len kedy je ten deň raz za sto rokov nevedno.

Výhľad z Katovej skaly
Výhľad z Katovej skaly. Fotoarchív: František Kovár
Hrad Sklabiňa
Hrad Sklabiňa. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *