Na jednodňovú diaľničnú známku si Slováci počkajú dlhšie

Na jednodňovú diaľničnú známku si Slováci počkajú dlhšie. Vieme, kedy bude dostupná

Portál O peniazoch informuje o tom, že novinka v podobne jednodňovej diaľničnej známky nebude pre Slovákov dostupná už v marci, ako tomu pôvodne malo byť. Motoristi ju budú môcť začať používať až v druhej polovici roka 2024.

Dôvodom zavedenia týchto známok je európska smernica. Aktuálne si jednodňovú diaľničnú známku môžu vodiči zakúpiť v Rakúsku a v Česku, ku ktorým sa čoskoro pridá aj Maďarsko.

Do pripomienkového konania predložilo novelo zákona o diaľničnej známke ministerstvo dopravy na čele s Jozefom Rážom ešte v decembri. Na základe tejto novely mal vzniknúť nový druh diaľničnej známky.

Rezort chcel týmto spôsobom poskytnúť vodičom možnosť zaplatiť okrem v súčasnosti využívaných známok aj poplatok za jeden deň využívania spoplatnenej cestnej infraštruktúry. Stať sa tak malo 25. marca.

Rezort dopravy však priniesol správu, že vodiči sa jednodňovej diaľničnej známky v avizovanom termíne nedočkajú.

„Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky sa odkladá. Dôvodom je, že legislatívny proces ešte nie je ukončený. Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky očakávame v druhej polovici roka,“ uviedlo ministerstvo dopravy.

Je neisté, či plánovaná cena nových diaľničných známok vo výške 5,4 eura zostane platná, pretože ministerstvo sa nevyjadrilo k otázke ceny v ich odpovedi.

Pôvodná navrhovaná cena je v súlade s maximálnym 9-percentným obmedzením voči cene ročnej diaľničnej známky, ktoré požaduje legislatíva Európskej únie. Súčasná cena ročnej známky na Slovensku je 60 eur, takže cena jednodňovej známky presne splňuje tento 9-percentný limit stanovený európskou legislatívou.

Zvýšia sa ceny ostatných diaľničných známok?

Vzhľadom na to, že jednodňová diaľničná známka sa pre mnohých motoristov stane možnosťou číslo jeden, ministerstvo dopravy počíta s tým, že dôjde k zníženiu výnosov z predaja diaľničných známok pre Národnú diaľničnú spoločnosť

Ako uvádza portál Finsider, jednodňová diaľničná známka bude výhodnou možnosťou pre tých vodičov, ktorí si napríklad na jednorazový presun kupovali diaľničnú známku na 10 dní. Práve táto známka je tá s aktuálne najkratšou platnosťou. Keďže však pribudne aj známka na 1 deň, mnohí vodiči uprednostnia ju a NDS tak príde o značnú časť príjmu.

Opätovné zvyšenie cien diaľničných známok sa objavilo aj v návrhu.

„Vzhľadom na predpokladané znížené výnosy správcu výberu úhrady diaľničnej známky spôsobené zavedením nového typu tohto užívateľského poplatku je smerom do budúcna potrebné valorizovať ceny jednotlivých typov diaľničných známok za účelom dosiahnutia relevantného a konštantného výnosu pre správcu výberu úhrad diaľničných známok, ktoré následne v zmysle zákona používa na údržbu a ďalší rozvoj diaľničnej siete,“ stojí sa v doložke vplyvov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *