Okamžité platby ponúka čoraz viac bánk

Okamžité platby ponúka čoraz viac bánk. Tieto sa plánujú pridať

Mnohí Slováci už zažili skúsenosť s okamžitými platbami, ktoré umožňujú rýchly presun financií medzi bankami. Vďaka tomuto systému môžu peniaze cestovať z jednej banky do druhej len za niekoľko sekúnd. Pôvodne tento systém fungoval v štyroch bankách na Slovensku, ale nedávno sa im pridala aj Fio banka, čím ich počet narastá na päť.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, počet bánk, ktoré túto službu ponúkajú, sa bude postupne zvyšovať.

Prvého februára 2022 sa do zoznamu bánk s okamžitými platbami pridali banky VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a Raiffeisen banka. V roku 2023 zoznam doplnila aj J&T Banka. Za bežných okolností peniaze z jednej banky do druhej cestujú jeden pracovný deň.

Pri týchto bankách to však trvá niekoľko sekúnd. Službu môžu zákazníci bánk využívať 365 dní v roku. Je úplne jedno, či je sviatok alebo víkend. Táto služba je pre klientov bánk bezplatná.

Aké banky sa pridajú?

Po spustení tohto systému mnohé banky na slovenskom trhu vyjadrili záujem o poskytovanie tejto služby. Jednou z týchto bánk, ktorá reagovala na túto potrebu, je napríklad Fio banka, čím umožnila svojim klientom využívať túto možnosť.

Hovora tejto banky Jozef Daňo na začiatku mája informoval o tejto službe. Podľa jeho slov môžu klienti odosielať a prijímať platby od iných bánk v okamžitom režime

„Fio banka sa tak zapája do systému, ktorý klientom urýchli platobný styk v eurách a hlavne im umožní platby realizovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni,” ozrejmil. Podľa pôvodného plánu mali byť okamžité platby dostupné ešte v roku 2022. Tento plán však nevyšiel.

Jan Bláha, obchodný riaditeľ Fio banky, zdôraznil, že existoval záujem o tento typ platieb. Taktiež vyjadril potešenie z toho, že aj ich banka môže túto novú službu ponúknuť.

Pokiaľ ide o väčšie banky, ČSOB plánuje spustiť túto službu v priebehu niekoľkých mesiacov. Proces bude postupný, začínajúc prijímaním okamžitých platieb, ktoré si klienti budú môcť vyskúšať už tento rok.

UniCredit Bank k tomuto problému poskytla iba minimálne informácie. Klienti sa o spustení služby dozvedia až vtedy, keď bude aktuálne.

mBank momentálne testuje túto službu. Produktová manažérka pre platobné služby, Milada Pivníková, zdôraznila, že keďže Slováci veľmi preferujú okamžité platby, veria, že sa čoskoro pripoja k bankám na Slovensku, ktoré túto službu ponúkajú.

Nová povinnosť pre banky

Banky v eurozóne budú musieť povinne prijímať okamžité platby v eurách najneskôr od 9. januára 2025, pričom ich odosielanie bude povinné najneskôr od 9. októbra 2025.

V krajine mimo eurozóny budú povinné okamžité platby dostupné o dva roky neskôr. Predpokladá sa, že do konca roku 2025 sa okamžité platby stanú novou normou aj v slovenskom bankovom sektore.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *