Slovenský Semmering v Kremnických vrchoch
|

Keď sa povie Slovenský Semmering.

Pre mnohých sa pomenovanie Semmering spája so známym strediskom zimných športov v Rakúsku. Pritom možno netušia že Semmering máme aj na Slovensku, v Kremnických vrchoch.  Pomenovanie Slovenský Semmering sa vzťahuje na oblasť Kremnice.

Častý námet pohľadníc z Kremnice, v minulosti.
Častý námet pohľadníc z Kremnice, v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Pomenovanie Slovenský Semmering prišlo z Budapešti.

Železničná trať Budapešť – Vrútky bola postavená hlavne pre potreby priemyslu. Nemalej miere nová trať prispela aj k rýchlejšiemu cestovaniu v smer juh-sever v rámci Uhorska. Postupne začína vzrastať význam starobylého banského mesta Kremnica, ktoré z hľadiska vtedajšieho cestovného ruchu ponúkalo mnohé možnosti vyžitia, hlavne v zime. Vo väčšej miere sem začali cestovať turisti a športovci vlakom z Budapešti. Cestovanie do Kremnice bolo pre nich výhodnejšie ako do rakúskych zimných stredísk.

Skokanský mostík v Kremnici.
Skokanský mostík v Kremnici. Zdroj: OZ KAMENICA

Kremnica bola v minulosti významným centrom zimných športov.

Postupne sa pomenovanie Slovenský Semmering udomácňuje a začína sa dostávať aj do oficiálnych materiálov Kremnice. Je ho možné nájsť v propagačných materiáloch, turistických sprievodcoch a mapách. Ešte v 30. rokoch 20. storočia sa bežne objavuje spojenie Kremnica – Slovenský Semmering.

Chata Skalka postavená v roku 1912.
Chata Skalka postavená v roku 1912. Zdroj: OZ KAMENICA

Prvou chatou na vrchole Slovenského Semmeringu, bola Chata Skalka.

Prvé ubytovacie zariadenie na Skalke pri Kremnici bola Chata Skalka postavená v roku 1912. Bola to aj prvá lyžiarska a turistická chata v Uhorsku. Vznikla na podnet milovníkov prírody mesta Kremnica. Na zvýšený príliv turistov reagovala Kremnica výstavbou ubytovacích zariadení. Prvou chatou na Skalke pri Kremnici, vrchole Slovenského Semeringu, bola Chata Skalka. V chate bol stály chatár. Chýbajúci zdroj pitnej vody bol vyriešený tak, že vodu čerpali zo studničky, vo svahu Turčekovskej doliny, ručným čerpadlom. V chate bol ubytovaný aj prvý lyžiarsky inštruktor v Kremnici, z Nórska, ktorý učil Kremničanov lyžovať.

Zvolenská dolina.
Zvolenská dolina. Zdroj: OZ KAMENICA

Vo Zvolenskej doline vznikli známe klimatické kúpele.

Zvolenská dolina v Kremnici bola už v dávnej minulosti obľúbeným výletným miestom. Koncom 19. storočia mesto Kremnica vybudovalo v tejto lokalite prvý rekreačný a ubytovací objekt. Mesto Kremnica po vybudovaní Uhorskej severnej železnice v roku 1872 sa postupne stalo vyhľadávaným turistickým centrom, ktorému začali chýbať ubytovacie kapacity, preto bol vítaný každý takýto objekt.

Trať obklopená prírodou.
Trať obklopená prírodou. Foto: František Kovár

Niekoľko rarít na horskej trati Slovenský Semmering.

Pôvodne trať Uhorskej severnej železnice postavená v rokoch 1870-72, neskôr známa aj ako Slovenský Semmering, patrí medzi najzaujímavejšie horské železničné trate na Slovensku. Stavba trate bola technicky veľmi náročná. Prechod železnice cez Kremnicu patril na tú dobu medzi odvážne projekty železničného staviteľstva. Trať sa prediera cez Kremnické vrchy množstvom skalných zárezov a tunelov, pridŕža sa úpätí. Kľukatí sa s najmenšími polomermi oblúkov až 275 m. Náročný horský terén si už pri stavbe trate vyžiadal množstvo technických stavieb. Na trati bolo postavených 10 tunelov s celkovou dĺžkou 2763 m. V roku 1898 boli niektoré tunely obnovované a predlžované. V 30-tych rokoch boli vybudované tunely Hrenca II a Kremnický.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *