Vianočné pohľadnice
|

Vianočné pohľadnice pomaly upadajú do zabudnutia. (2. časť)

Mladšia generácia si asi len ťažko dokáže predstaviť, že ešte pred pár rokmi to bola bežná súčasť predvianočného obdobia. Vianočnou pohľadnicou si ľudia popriali, so svojou rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi, šťastné a veselé Vianoce.

Vianočný pozdrav
Vianočný pozdrav. Zbierka autora

Vianočné pozdravy sú známe už od 15. storočia.

Tradícia vianočných pohľadníc nadväzuje na starší  zvyk zasielania ručne vyrábaných kreslených vianočných pozdravov rozšírený v Európe už od 15. storočia. Za prvú vianočnú pohľadnicu môžeme ďakovať Talianom. Podľa tejto verzie už v roku 1709 zvykol Nicolo Monte Mellini z Perugie napísať na kartičky zopár veršov i osobných prianí, ktoré potom rozposlal tak rodine, ako aj svojim priateľom. Inšpiroval tým dvoch milánskych tlačiarov, ktorí začali pozdravy s obrázkami predávať. Počiatky zasielania moderných vianočných pohľadníc, aké poznáme dnes, siahajú do 40. rokov 19. storočia vo Veľkej Británii. Z Veľkej Británie sa zasielanie vianočných pohľadníc pomerne rýchlo rozšírilo ďalej a stalo sa veľmi populárnym aj v iných štátoch.

Veselé Vianoce
Veselé Vianoce. Zbierka autora

Vianočné pohľadnice do Ameriky priniesol nemecký prisťahovalec.

Do Spojených štátov sa dostali vianočné pohľadnice prostredníctvom nemeckého prisťahovalca Louisa Pranga, ktorý sa označuje za otca americkej vianočnej karty. Ten ich nechal po prvý raz vytlačiť v Bostone v roku 1874. Zvláštnosťou jeho pohľadníc bolo to, že obsahovali až dvadsať rôznych farieb. Okrem toho vo vnútornej strane boli texty, čo kupujúci privítali. V roku 1880 dosahoval počet ním vydávaných vianočných pohľadníc päť miliónov kusov.

Vianočná krajinka
Vianočná krajinka. Zbierka autora

Posielanie pohľadníc u nás má svoj pôvod v Nemecku.

Najväčšiu obľubu si posielanie pohľadníc získalo v Nemecku, ktoré sa stalo najväčším producentom vianočných pohľadníc a odkiaľ ich zasielanie postupne preniklo aj k nám. V období pred prvou svetovou vojnou bolo zasielanie vianočných a novoročných pohľadníc u nás už všeobecne rozšírené najmä v šľachtických a meštianskych kruhoch.

Šťastlivý Nový rok
Šťastlivý Nový rok. Zbierka autora

V minulosti pohľadnice, dnes skôr elektronické pozdravy.

Teraz už tieto pozdravy sa vďaka mobilom a sociálnym sieťam dajú poslať za pár sekúnd, avšak už to nie je také osobné, ako keď si človek našiel v schránke krásnu farebnú pohľadnicu. Práve zbierke takýchto pohľadníc sa venujem niekoľko rokov. Za ten čas sa mi podarili zozbierať niekoľko stoviek vianočných pohľadníc. V predošlom článku som sa venoval hlavne motívom na starých pohľadniciach, ale zaujímavá je aj písaná strana. Svojim spôsobom aj písané pozdravy na pohľadniciach majú svoje čaro, či už samotný text, ale možno ešte viac samotné písmo. Pozdrav je často písaný, z dnešného pohľadu, až krasopisným písaným písmom, čo dávalo akúsi energiu do toho pozdravu a aj príjemcovi pohľadnice.

Vianočná sviečka
Vianočná sviečka. Zbierka autora
Vianočné anjelské koledy
Vianočné anjelské koledy. Zbierka autora
Radostné Vianoce s knihou
Radostné Vianoce s knihou. Zbierka autora
Kominár pre šťastie
Kominár pre šťastie. Zbierka autora

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *