Na Slovensko sa valia silné búrky

Na Slovensko sa valia silné búrky. Vieme, kde udrú

Na Slovensku sa začína obdobie búrok. Dnes (2.5.) by sme mali očakávať ich prvý silnejší nábeh. Stabilné a teplé počasie sa dnes zmení na premenlivé s dažďami a búrkami. Informuje o tom portál iMeteo.

Máj sa nám začína meniť a po včerajšom skvelom počasí dnes prichádza zmena. Západná plytká tlaková níž sa rozprestiera nad Nemeckom a jej predný okraj začína ovplyvňovať aj naše počasie, prinášajúc vlhký vzduch z juhu. Dnes očakávame zrážky a prehánky zo západu.

Studený front nás dosahuje zo západnej Európy a včera večer v severnom Francúzsku vyvolal silné búrky s intenzívnym krupobitím, ktoré spôsobilo škody.

Studený front, ktorý prichádza, začal počas noci oscilovať a na tomto zvlnenom fronte sa dnes budú formovať jednotlivé búrkové vlny, ktoré postihnu strednú Európu. Prvá vlna búrok sa očakáva na Slovensku už dnes.

Ktorú časť Slovenska búrky zasiahnu?

Prvé búrky budú vznikať nad územím Nemecka, severného Talianska a Balkánu, a potom sa začnú formovať aj na Slovensku. Rozvoj búrok sa zintenzívni v poobedňajších hodinách po 15:00, kedy očakávame prvý prejav búrok aj na našom území.

Dnes popoludní a večer je hlavné riziko búrky lokalizované predovšetkým na západe Slovenska, zatiaľ čo na východe je pravdepodobnosť búrok pomerne nízka. Na juhozápade, najmä v blízkosti Podunajskej nížiny, sa očakáva väčšia intenzita búrok.

Dnes popoludní sa na Slovensku očakávajú prvé silnejšie búrky tejto sezóny. Neexistujú žiadne očakávania ohľadom výskytu nebezpečných javov, len mierny posilnený vietor a zvýšené zrážky s celkovým úhrnom do 20 mm.

Búrky sa očakávajú aj v noci a tieto podmienky budú trvať aj v piatok.

Francúzsko potrápili krúpy

Búrky včera v plnej sile zasiahli Francúzsko, pričom na tamojšom území spôsobili množstvo škôd. Priniesli so sebou intenzívne zrážky, veľmi silný vietor, no aj obrovské krúpy. V niektorých oblastiach padali krúpy s priemerom aj niekoľkých centimetrov. Niektoré mestá a obce dokonca skončili pod vodou.

Silné búrky sa objavili aj v okolí hlavného mesta Francúzska. Severovýchodne od Paríža sa na diaľnici A1 zaseklo mnoho áut a kamiónov. Dôvodom bol nielen prudký lejak, ale aj krupobitie, ktoré výrazne znížili viditeľnosť.

Podľa portálu iMeteo v priebehu 30 minúť udrelo zhruba 10 000 bleskov.

Okrem silných búrok však studený front do krajiny priniesol aj veľmi výrazný pokles teplôt. Napríklad rozdiel medzi severovýchodom a juhozápadom Francúzska bol v jeden moment až 19 °C.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *