Turecké studne v Krupine
|

Turecké studne, ich vznik a účel je doposiaľ záhadou.

Turecké studne sa nachádzajú v lokalite, ktorú domáci nazývajú Štrampľoch. Sú to objekty vytesané v bývalom lome. Ich vznik a účel je doposiaľ záhadou.

Turecké studne
Turecké studne. Fotoarchív: František Kovár

Vznik a využitie Tureckých studní je dodnes záhadou.

Je to jedinečný skalný útvar na území mesta Krupina v lokalite Štrampľoch (z nemeckého názvu Steinbruch, v preklade kamenný lom). Čo presne boli tieto Turecké studne, na to nie je jednoznačná odpoveď. Ich existencia je opradená rúškom tajomstva. Kedy a prečo boli v skutočnosti vytvorené a aké bolo ich použitie nie je dodnes presne známe. Existujú viaceré príbehy a dohady o tomto jedinečnom mieste. Podľa niektorých to môžu byť turecké skrýše zo 16. – 17. storočia, prípadne iný súvis s pobytom Turkov na tomto území. Ďalšia teória hovorí, že sa v nich naopak skrývali obyvatelia mesta Krupina pred tureckými nájazdmi. Taktiež je možné sa stretnúť s názorom, že studne boli pôvodne kúpele.

Objekty vytesané v skale
Objekty vytesané v skale. Fotoarchív: František Kovár

Obydlia, pivnice, ľadovňa, to sú dohady o ich využití.

Skalné výtvory v 19. – 20. storočí mohli pravdepodobne slúžiť ako provizórne obydlia pre chudobných osadníkov. Mohli to byť aj pivnice na skladovanie vína, keďže sa v okolí vo veľkom pestoval vinič Krupinská strieborčina. Taktiež mohlo ísť aj o ľadovňu, ktorá v minulosti slúžila na uskladňovanie potravín a ľadu. Raritou lomu je kamenná izba vytesaná do skalného útvaru. Kamenná izba je od úrovne zeme hlboká takmer dva metre a vedľa vchodu do kamennej izby je malá vodná priekopa.

Vnútro kamennej izby
Vnútro kamennej izby. Fotoarchív: František Kovár

Miesto pre oddych v prírode.

Celá lokalita bola v minulosti vyčistená. Boli tu osadené lavičky so stolom, nechýba tu aj informačná tabuľa, ktorá opisuje túto atrakciu. K studniam vedie vyznačený turistický chodník z centra Krupiny smerom na severovýchod. Cesta vám zaberie okolo 30 minút. Od Tureckých studní, môžete pokračovať ďalej na Vartovku, ktorá je z odtadiaľ vzdialená niečo vyše 1 km. Vychádzka je nenáročná, vhodná pre všetky vekové kategórie.

Záhadné stavby
Záhadné stavby. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *