Roklina Juráňova dolina
|

Juráňova dolina je otvorená, pribudli vynovené technické prvky.

Juráňova dolina je považovaná za jednu z najkrajších roklín Oravy, podľa niektorých hodnotení aj jedna z najkrajších na Slovensku. Parametre chodníka, ktorý prechádza dolinou, robia z neho príjemný relaxačný výlet v prírode pre rodiny s deťmi.

Vstup do rokliny
Vstup do rokliny. Fotoarchív: František Kovár

Červená značka v Juráňovej doline je po zimnej uzávere otvorená.

Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) informovala na sociálnej sieti o novinkách v oblasti Západných Tatier. K aktuálne otvoreným turistickým chodníkom pribudla od 1. mája 2024 aj červeno značená trasa od ústia Juráňovej doliny do sedla Umrlá, na ktorú sa do konca apríla vzťahuje sezónna uzávera. Po zimnej uzávere, tak budú môcť návštevníci Tatranského národného parku opäť obdivovať krásy, ktoré ponúka tento kút Západných Tatier. Turisti si znovu môžu vychutnať celý, zhruba osem kilometrov dlhý okruh. V Tiesňavách pribudol nový most, ktorý vyrobili a osadili pracovníci TANAP-u, z ochranného obvodu Roháče. Trasa je teraz vďaka tomu opäť bezpečná. Správa TANAP-u plánuje výmenu aj ďalších mostíkov na tomto chodníku.

Nový mostík v doline
Nový mostík v doline. Zdroj: TANAP

Uzávera ostatných vysokohorských chodníkov v TANAP-e končí až 30. mája 2024.

Od 1. mája sa končí aj uzávera na žlto značenom turistickom chodníku Mengusovská dolina – Symbolický cintorín pod Ostrvou. Návštevníci tak budú môcť absolvovať celý okruh z oboch smerov na úseku rázcestie Popradská poľana a Popradské pleso. Ostatné turistické chodníky, na ktoré sa vzťahuje sezónna uzávera vysokohorského prostredia Tatranského národného parku končí 30. mája 2024. Prvý turisti sa tak na túry môžu vydať 1. júna 2024. Od polovice decembra 2023 platí nová vyhláška o Návštevnom poriadku Tatranského národného parku, kde sa skrátila zimná uzávera chodníkov z 14. júna na 30. máj. V novom Návštevnom poriadku je viacero zmien, preto sa odporúča návštevníkom a turistom si naštudovať nové pravidlá pohybu na území TANAP-u.

Zdroj: FB TANAP

Juráňova dolina
Juráňova dolina. Fotoarchív: František Kovár

Turistický klenot Oravy na severnom okraji Západných Tatier.

Juráňová dolina je 4 km dlhá zalesnená dolina nachádzajúca sa v Oravickej kotline. Ústie doliny tvorí 1 km dlhá vápencová tiesňava, ktorá je charakteristická kolmými skalnými stenami. Cez dolinu preteká Juráňov potok, popri ktorom vedie turistický chodník (červená turistická značka), ktorý je zároveň aj Náučným chodníkom Juráňová dolina. Trasa náučného chodníka je okruh so začiatkom a koncom v osade Oravice, patriacej pod mesto Tvrdošín…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *