Meteorologická zima končí už o pár dní

Meteorologická zima končí už o pár dní. Jej koniec prinesie aj +19 °C

Hoci to aktuálne vyzerá tak, že jar je na Slovensku už v plnom prúde, pravdou je, že posledným dňom tohtoročnej meteorologickej zimy je štvrtok 29. feburár. Meteorologická jar teda nastane až v piatok 1. marca.

Portál iMeteo však uvádza, že tento posledný týždeň zimy sa na zimu nebude absolútne ponášať. Je totiž dosť zrejmé, že február 2024 bude mesiacom, ktorý bude prepisovať teplotné rekordy. Za zmienku stojí aj fakt, že tento mesiac bude najteplejším februárom v histórii meteorologických meraní.

V nižších polohách na našom území už dlhší čas nenastali mrazy a vysoké teploty úplne prebúdzajú prírodu. Avšak počasie tento týždeň prinesie úplné prebudenie prírody s teplotami, pri ktorých sa očakáva, že dosiahnu neobvyklé hodnoty.

Po nočnej zrážkovej aktivite budú zrážky bleskovo slabnúť počas dnešného dňa. Dokonca už dnes by sa na západnom Slovensku mohlo objaviť aj slnečné svetlo.

V nasledujúcich dňoch budú mať vplyv na západnejšie časti nášho územia jednotlivé tlakové níže, ktoré prinesú zrážky. Tie sa však na Slovensko nedostanú. Očakáva sa len zvýšená oblačnosť. Posledné zimné dni prinesú oblačné počasie a sneh na Slovensku už určite neočakávame. Platí to aj v prípade hôr.

Teploty mnohých prekvapia

V priebehu tohto týždňa sa nad našu oblasť bude šíriť teplejší vzduch z juhu, čo výrazne zvýši teploty. Už v pondelok (6. februára sa teploty na západnom Slovensku dostanú nad úroveň +15 °C.

Ešte teplejšie však bude zajtra a v stredu. Pri čiastočne až oblačnom počasí budú teploty na celom našom území stúpať nad +10 °C, v nižších polohách dokonca nad +15 °C a v našich najteplejších oblastiach dosiahnu až +19 °C. Budeme teda takmer dosahovať magickú hranicu dvadsiatky.

Nadchádzajúci týždeň prinesie do našej oblasti nezvyčajne vysoké teploty. Priemerná teplota bude tento týždeň o viac ako 5 °C nad normálnym dlhodobým priemerom, čo predstavuje extrémne výrazný nárast.

Na počasie upozorňuje aj SHMÚ

Od začiatku februára sa tešíme neobvykle teplému počasiu, ktoré nás sprevádza aj naďalej a v najbližších dňoch sa ešte mierne oteplí. Rozsiahla oblasť nízkeho tlaku nad západnou Európou a mohutná tlaková výš nad Ruskom prinášajú do našej oblasti teplý vzduch od juhu až juhozápadu.

Ešte teplejší vzduch prúdi nad Balkán a tlaková níž pri západnom pobreží Európy sa presunie cez Francúzsko do oblasti Sardínie. To povedie k zosilneniu teplého južného až juhovýchodného prúdenia. V utorok sa v hladine 850 hPa (cca 1400 až 1500 m n.m.) oteplí z cca 1 °C na 4 až 5 °C.

Denné maximá v najbližších dňoch budú dosahovať 11 až 18 °C, čo je skôr typické pre polovicu apríla. Počasie bude prevažne oblačné, s občasnými slabými zrážkami, lokálne sa vyskytnú aj silnejšie zrážky (najmä na strednom a východnom Slovensku v najbližšej noci). Snežiť bude len na hrebeňoch Tatier.

Mimoriadne teplý záver februára zvýši už aj tak extrémnu priemernú dennú teplotu. Napríklad v Hurbanove bola od 1. do 24. februára priemerná denná teplota 8,7 °C a do konca mesiaca ešte o pár desatín porastie. Prekonanie najteplejšieho februára (6,5 °C v roku 1966) je isté a prepísať sa môže aj rekord najteplejšieho marca (9,1 °C v roku 2014).

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *