Dievčenská skala
|

Meno vrchu v Slovenskom krase je údajne odvodené od ženského kláštora.

Meno vrchu v Slovenskom krase podľa povesti je odvodený od ženského kláštora, ktorý tu vraj v minulosti stál. Názov vrchu je Dievčenská skala, ktorý sa týči nad obcou Jovice neďaleko Rožňavy.

Pod Dievčenskou skalou
Pod Dievčenskou skalou. Fotoarchív: František Kovár

Na vrchu je výhľadová skalná plošina ukončená strmým zrázom.

Dievčenská skala v Slovenskom krase leží v nadmorskej výške 660 metrov, na jej severnom svahu sa nachádza neveľká vyhliadková skalná plošina ukončená strmým zrázom, ktorý klesá takmer kolmo do Rožňavskej kotliny. Z vyhliadky je krásny polkruhový výhľad na Plešiveckú planinu, Volovské vrchy a Rožňavskú kotlinu s mestom Rožňava. Z vrchov si možno všimnúť Čertovu hoľu (1245 m), Skalisko (1293 m), Kojšovskú hoľu (1246 m), Osadník (1186 m), vrch Turecká (953 m) a ďalšie. Na vrchole Dievčenskej skaly sa nachádza aj vysielač Dievčenská skala. Vysielač je vysoký 57 metrov, bol postavený v roku 1983 na šírenie signálu televízie i rozhlasu.

Odbočka na vyhliadku
Odbočka na vyhliadku. Fotoarchív: František Kovár

Na Dievčenskú skalu je možné sa dostať z viacerých smerov.

Na Dievčenskú skalu je možný prístup z niekoľkých smerov. Najkratší výstup je z obce Jovice, najprv po modrej a následne po zelenej značke. Čas výstupu je približne 1:45 hod.. Druhá možnosť s približne rovnakým časom výstupu je z obce Krásnohorská Dlhá Lúka po žltej a zelenej značke. Ďalšou možnosťou ako sa dostať na skalu je turistická trasa zo Sorošky – Jablonovské sedlo po červenej značke, následne s pokračovaním po zelenej značke. Čas výstupu po tejto trase je 2:30 hod.. Najdlhší výstup na Dievčenskú skalu je z obce Hrušov po zelenej značke. Čas výstupu je približne 2:40 hod.. Z obce Silica je možnosť si zvoliť dve trasy a to po modrej, alebo červenej značke s napojením sa na zelenú značku vedúcu na Dievčenskú skalu.

Výhľad z Dievčenskej skaly
Výhľad z Dievčenskej skaly. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *