Trojmedzie na Kysuciach
|

Na Kysuciach je miesto, kde vám stačia dva kroky na návštevu dvoch susedných štátov.

Trojmedzie na Kysuciach je miesto nad obcou Čierne, kde sa stretávajú hranice troch štátov, Slovenska, Česka a Poľska. Na tomto mieste stačí len krok a ste v susedných štátoch. Takýchto trojmedzí máme na Slovensku spolu päť.

Miesto stretu troch hraníc
Miesto stretu troch hraníc. Fotoarchív: František Kovár

Na Trojmedzie sa dostanete do jednej hodiny z každého štátu.

Trojmedzie nad Čiernym je vyhľadávaná lokalita turistov zo Slovenska, Poľska a Česka. Z každého štátu je pomerne dobre dostupná. Z najbližších obci v jednotlivých štátoch, z českej Hrčavy, z poľskej Jaworzynky a slovenskej obce Čierne sa na Trojmedzie dostanete do jednej hodiny. Turistický areál na Trojmedzí bol vybudovaný v roku 1995, každý štát tu má svoj monolit, do ktorých boli uložené rôzne dokumenty tej doby (rôzne listiny, noviny a mince). Trojmedzný bod sa nachádza uprostred týchto troch monolitov, v koryte miestneho potoka. Na obidvoch stranách potoka sa nachádzajú zastrešené altánky s krytým ohniskom a posedením, kde si môžete oddýchnuť.

Slovenský monolit
Slovenský monolit. Fotoarchív: František Kovár

Na Trojmedzí sa pravidelne uskutočňujú rôzne podujatia.

Návšteva Trojmedzia ponúka viaceré možnosti turistiky. Výstup na Trojmedzie a zostup do českej, alebo poľskej obce a odtiaľ návrat do Čierneho. Môže to byť tiež okruh cez všetky tri obce a pod.. Zaujímavosťou je že, česká Hrčava je najvýchodnejšia obec v Česku, chodník na slovenskej strane prechádza popod diaľničný most Valy, ktorý má výšku až 84 metrov. Je to najvyšší most na Slovensku a tiež jeden z najvyšších v strednej Európe. Trojmedzie je dostupné aj na bicykli, z obce Svrčinovec po zelenej cyklotrase. Na Trojmedzí sa pravidelne uskutočňujú stretnutia turistov, športovcov a rôzne iné podujatia. Na konci roka je to Silvester na Trojmedzí, turistický pochod Cez tri štáty Európy, Goralský maratón, Slávenie Eucharistie na Trojmedzí a iné.

Chodník na poľskej strane
Chodník na poľskej strane. Fotoarchív: František Kovár

Krásne Kysuce si môžete pozrieť z viacerých rozhľadní.

Kysuce sú krásny kút Slovenska, ktorý si môžete pozrieť aj z viacerých rozhľadní. Na Kysuciach je postavených niekoľko rozhľadní s jedinečnými výhľadmi na šíre okolie. Tieto ešte viac umocňujú turistické zážitky z tohto krásneho kúta Slovenska…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *