Brzotínska skala
|

Vyhliadka nad obcou v Slovenskom krase bola sprístupnená v roku 2017.

Vyhliadka nad obcou Brzotín, na severozápadnom svahu Silickej planiny, známa ako Brzotínska skala sa nachádza vo výške 598 m. Zo skaly je nádherný pohľad na Gemer.

Chodník na skalu
Chodník na skalu. Fotoarchív: František Kovár

Brzotínska skala sa nachádza v 5. stupni ochrany prírody.

Vyhliadka nad obcou Brzotín – Brzotínska skala, bola sprístupnená len v nedávnej dobe, v roku 2017 turistami z KST Rožňava. Oblasť je národnou prírodnou rezerváciou. Svojou rozlohou 433,78 ha patrí národná prírodná rezervácia k najväčším rezerváciám na území Slovenského krasu. NPR rezervácie Brzotínske skaly bola vyhlásená v roku 1984 pre svoju výraznú krajinársku, geomorfologickú a biologickú hodnotu. Územie rezervácie je zaradené v 5. stupni ochrany. Rastie tu niekoľko vzácnych a chránených druhov flóry. Z toho dôvodu je pohyb v lokalite možný len po značených turistických chodníkoch.

Na Brzotínskej skale
Na Brzotínskej skale. Fotoarchív: František Kovár

Z Brzotínskej skaly sú nádherné výhľady.

Zo skalnej plošinky je jedinečný výhľad hlavne na Rožňavskú kotlinu. Pri pohľade západným smerom je vidno Plešiveckú planinu, na juhozápade sa vyníma povodie rieky Slaná. Severným smerom  je obec Brzotín a Brzotínske rybníky. Ďalej je vidno Revúcku vrchovinu s vrchom Turecká (953), čiastočne aj Volovské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti je vidno aj vysokotatranský Kriváň. Kto rád pozoruje východ a západ slnka v prírode, tak Brzotínska skala je to správne miesto na sledovanie tohto jedinečného prírodného úkazu.

Vyhliadková plošina
Vyhliadková plošina. Fotoarchív: František Kovár

Výhodným východiskovým bodom je obec Jovice.

Najkratší prístup na Brzotínsku skalu je z obce Jovice, odkiaľ vedie ku skalám značená turistická trasa, najskôr z obce po modrej značke a od rázcestia Lukáčova Bučina následne smerom doprava zelená značka. Dlhšie turistické trasy sú z Gombaseku po zelenej značke a zo Silice po modrej značke. Ďalšia možnosť je z obce Krásnohorská Dlhá Lúka po žltej a zelenej značke.

Brzotínske rybníky
Brzotínske rybníky. Fotoarchív: František Kovár

Turistickú túru na Brzotínsku skalu je možné skombinovať s návštevou Dievčenskej skaly.

Meno vrchu v Slovenskom krase je podľa povesti odvodené od ženského kláštora, ktorý tu vraj v minulosti stál. Názov vrchu je Dievčenská skala, ktorý sa týči nad obcou Jovice neďaleko Rožňavy. Na vrchu je výhľadová skalná plošina ukončená strmým zrázom. Dievčenská skala leží v nadmorskej výške 660 metrov. Najlepší prístup je taktiež z obce Jovice po modrej značke, avšak na rázcestí Lukáčova Bučina trasa pokračuje doľava po zelenej značke…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *