Travertínové jazero Zlá voda
|

Pomenovanie vody nezodpovedá jej liečivým účinkom, skôr hovorí o opaku.

Rojkovská travertínová kopa, je jedinečný travertínový útvar s kráterovým prameňom minerálnej vody, s kruhovým jazierkom na vrchole. Kráter má priemer približne 10 m a je známy ako jazero Zlá voda v obci Stankovany, v miestnej časti Rojková.

Jazero Zlá voda
Jazero Zlá voda. Fotoarchív: František Kovár

Zlá voda je dobrá liečivá minerálna voda.

Zlá voda je paradoxne dobrá voda, je to prameň minerálnej vody, ktorá pôsobí blahodarne a liečivo na kĺby a kožné choroby. Minerálna voda v kráteri nie je najteplejšia, jej teplota sa pohybuje od 14 do 20, s pomerne vysokým obsahom CO2, čo spôsobuje viditeľné bublinkovanie na hladine jazera. Obsah CO2 vo vode pri kúpaní spôsobuje na pokožke jemné mravčenie, čím sa vytvára efekt perličkového kúpeľa. Voda v kráteri neustále vyviera a voľne odteká z jazera, je tak stále čistá a čerstvá. V letných horúčavách voda príjemne osvieži, v ostatnom období je kúpanie skôr len pre otužilejších ľudí, z dôvodu teploty vody.

Jazero má drevenú výplň
Jazero má drevenú výplň. Fotoarchív: František Kovár

V roku 2023 bolo jazero po rokoch obnovené.

Kúpanie v jazere je doložené už v čase Rakúsko-Uhorska. V roku 1971 bola Zlá voda vyhlásená za prírodnú pamiatku. V roku 2023 bolo jazierko po rokoch chátrania rekonštruované. Bolo vyčistené, kompletne vymenená výdreva jazera. Dno jazera a jeho boky sú obložené drevom, ktoré rokmi bolo už značne poškodené. Pri obci Stankovany sa nachádza ešte jedno podobné jazero ako je Zlá voda, minerálny prameň s názvom Kúpeľný prameň. V dávnejšej minulosti bolo jazero tiež upravené, boky a dno obložené drevom, hlboké je približne 1,5 m. Súčasnosti je jazero zanedbané, drevené obloženie je zničené. Upravené je zatiaľ len okolie jazera. V okolí obce sa nachádzajú aj pitné minerálne pramene, najznámejšie sú Medokýš pod lesom a Sírny prameň.

Bublinky na hladine jazera
Bublinky na hladine jazera. Fotoarchív: František Kovár

Ako vzniklo pomenovanie Zlá voda nie je presne známe.

Ako vzniklo pomenovanie Zlá voda nie je presne známe. Podľa jednej legendy je to údajne podľa pocitu mravčenia pri kúpaní, čo mali ľudia spájať s tým, že to nie je zdravé. Iná legenda, možno pravdivejšia, hovorí že pomenovanie zlá voda vzniklo vtedy, keď miestni obyvatelia zistili, že sa voda nedá použiť na varenie. Nedajú sa v nej ani len zemiaky uvariť. Nie je tiež vhodná ani na pitie, pôsobí skôr ako preháňadlo. Tak pozor, aby ste si nedali dúšok pri kúpaní.

Príroda v okolí
Príroda v okolí. Fotoarchív: František Kovár

Nad obcou sa vypína nádherný skalný raj.

Obec Stankovany okrem Zlej vody je známa aj nádhernou okolitou prírodou. Nad obcou sa vypína nádherný skalný raj s najkrajším výhľadovým vrchom na Slovensku. Je to turisticky menej navštevovaný vrch Šíp (1 169 m), ktorý tvorí masívny rozložitý skalnatý vrch, vypínajúci sa nad sútokom riek Orava a Váh v pohorí Veľká Fatra. Nachádza sa v rovnomennej národnej prírodnej rezervácií Šíp, v geomorfologickom podcelku Šípska Fatra. O tejto turistickej atrakcii som písal v samostatnom článku.

Zadný šíp
Zadný šíp. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *