Kvôli Veľkej noci sa Slováci buchnú po vrecku

Kvôli Veľkej noci sa Slováci buchnú po vrecku. Najviac si priplatia za základné potraviny

Veľkonočné obdobie je už za dverami a v mnohých domácnostiach sa začínajú prípravy v podobe nákupov potravín a dekorácií. Sviatočné cestovanie sa spája aj so zvýšenou spotrebou palív, informuje portál webnoviny.sk.

Slováci trávia veľkonočné sviatky rôzne – niektorí navštevujú rodinu, iní dávajú prednosť dovolenke. Experti sa však zhodujú, že tohtoročné oslavy budú finančne náročnejšie v porovnaní s minulým rokom.

Analytička Eva Sadovská z Wood & Company upozorňuje, že napriek spomaľovaniu tempa inflácie na Slovensku, ktorá vo februári dosiahla 3,4 % (najnižšiu hodnotu od júla 2021), budú tohtoročné veľkonočné sviatky pre domácnosti nákladnejšie než vlani.

Veľa peňazí pôjde do ovocia

Aj v segmente potravín a nealkoholických nápojov pozorujeme výrazné spomalenie rastu cien. Kým minulý rok pred Veľkou nocou boli ceny potravín medziročne vyššie o viac než 25 %, tento rok je nárast oveľa miernejší. Vo februári 2023 dosiahla inflácia potravín úroveň 3,1 %.

Podľa analýzy Evy Sadovskej si spotrebitelia momentálne najviac priplatia za ovocie, a to o 11,9 %. Ceny cukroviniek a sladkostí vzrástli o 6,5 % a zelenina zdražela o 6,4 %. Chlieb a obilniny sú o 6 % drahšie v porovnaní s minulým rokom. Nárast cien o 4,4 % zaznamenali ryby a morské plody, zatiaľ čo mäso zdraželo o 4 %.

Na druhej strane, niektoré potraviny zaznamenali pokles cien v porovnaní s minulým rokom. Najvýraznejšie zlacneli oleje a tuky, a to o 7,5 %. Mlieko, syry a vajcia sú v priemere lacnejšie o 3,7 %. Pri nealkoholických nápojoch evidujeme mierny nárast cien o 1,5 %.

Sadovská ilustruje vplyv týchto cenových zmien na konkrétnom príklade: „Ak sme minulý rok pred Veľkou nocou minuli na nákup potravín napríklad 200 eur, tento rok nás rovnaký nákup vyjde približne na 206 eur.“

Jana Trogová, odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners, odhaduje, že celkové náklady domácností na veľkonočné sviatky, bez započítania výdavkov na dopravu, dosiahnu v priemere okolo 306 eur.

U susedov to bude lacnejšie

Situácia v susednej Českej republike bude odlišná. Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu sa Česi tento rok môžu tešiť na druhé najlacnejšie veľkonočné sviatky v novodobej histórii krajiny.

Kovanda uvádza, že ceny potravín vo veľkonočnom košíku medziročne výrazne klesli, približne o 13 %. Je to v kontraste s minulým rokom, keď Česi čelili dramatickému zdraženiu o viac než 30 %.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *