Brestovská jaskyňa
|

Dobrodružstvo s čelovkami a zažiť pocity jaskyniara môžete v jaskyni na Orave.

Neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier sa nachádza Brestovská jaskyňa. Je to najmladšia sprístupnená jaskyňa na Slovensku patriacej pod Správu slovenských jaskýň. Zároveň je to prvá sprístupnená jaskyňa na Orave. Sprístupnená bola začiatkom septembra 2016.

Predaj vstupeniek do jaskyne
Predaj vstupeniek do jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňa bola známa už v dávnych dobách, písomne je však doložená až v roku 1866.

Brestovskú jaskyňu spomína prvýkrát poľský botanik a tatranský bádateľ T. Chalubinsky v roku 1866. V polovici osemdesiatych rokov 19. storočia sa o jaskyňu zaujímal priekopník tatranského jaskyniarstva J. G. Pawlikowski. V rokoch 1923 – 1925 jaskyňu skúmal v rámci Klubu československých turistov kpt. Kopečný, z dolnokubínskej vojenskej posádky so skupinou vojakov. Prvý speleologický prieskum v Brestovskej jaskyni sa uskutočnil v roku 1949 pod vedením J. Brodňanského. V roku 1979 potápači J. Kucharovič a V. Sláčik prekonali prítokový sifón a objavili nové časti jaskyne. Následne boli tieto priestory v roku 1981 zamerané. Na výzdobu jaskyňa nie je veľmi bohatá a aj to málo bolo v minulosti z časti poškodené ľuďmi, keďže jaskyňa bola voľne prístupná. Jaskyňa skôr upúta svojou členitosťou, rôznymi jaskynnými priestormi poprepájanými úzkymi chodbami. Krásy jaskyne môžete obdivovať len vo svetle čeloviek, nie je tu umelé osvetlenie. Takýto prechod jaskyňou pôsobí nie len dobrodružne, ale aj tajomne.

S čelovkami v jaskyni
S čelovkami v jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

Vstup do jaskyne je možný len s prilbou a čelovkou.

Celková dĺžka jaskyne je 1 890 m, sprístupnená časť má 217 m. Keďže sa však celá trasa prechádza tam a späť po tej istej trase, je dĺžka prehliadkovej trasy 434 m. V jaskyni prejdete 240 schodov. Doba trvania prehliadky je asi 50 minút. Teplota v jaskyni 4,9 °C až 5,4°C. Vzhľadom na nízku teplotu je vhodné si do jaskyne zobrať teplejšie oblečenie. Tak isto pevnejšiu nepremokavú obuv, nakoľko chodníky v jaskyni sú pôvodné prírodné, len s minimálnymi úpravami. Pri vstupe do jaskyne dostanete prilby a čelovky, takže si nemusíte priniesť svoje. Počet osôb je limitovaný na 15, pri jednom vstupe. Mimo sezóny sú 4 vstupy, počas sezóny je 6 vstupov. Vstup do jaskyne je vhodné si dopredu rezervovať, prípadne sledovať obsadenosť jednotlivých vstupov, na stránke Správy slovenských jaskýň, aby ste si neurobili zbytočný výlet. Vstup do jaskyne nie je povolený pre deti do 6 rokov.

V Brestovskej jaskyni
V Brestovskej jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

Podzemné chodby vymodeloval ponorný vodný tok v stredných a mladších štvrtohorách.

Jaskyňa je súčasťou podzemného hydrologického systému so vstupom vôd medzi ponormi Studeného potoka a jeho prítokov v dolinkách Volariská a Múčnica s výstupom vôd na povrch Brestovskou vyvieračkou. Brestovská jaskyňa je puklinovoriečna. Podzemné chodby vymodeloval ponorný vodný tok v stredných a mladších štvrtohorách, jaskyňa má dve poschodia. Na dne spodného, mladšieho poschodia je aktívne riečisko, nad ktorým sa prejdete po vybudovanom môstiku. Ako vo väčšine jaskýň, aj tu je zaznamenaný výskyt netopierov. Zistilo sa tu deväť druhov netopierov. Najčastejšie tu zimuje netopier veľký, príležitostne aj podkovár veľký, ktorý tu má jedno z najsevernejších zimovísk na Slovensku i v Európe. Jaskyňa bola za národnú prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1979.

Zdroj: Správa slovenských jaskýň, Wikipédia, informačné panely

Ojedinelá výraznejšia výzdoba
Ojedinelá výraznejšia výzdoba. Fotoarchív: František Kovár
Video TV Oravia, otvorenie jaskyne v roku 2016.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *