Slováci trpia nedostatkom podstatného vitamínu

Slováci trpia nedostatkom podstatného vitamínu. Takto si ho jednoducho doplníte

S príchodom teplých a slnečných dní, ktoré naznačujú blížiaci sa letný čas, dochádza k poklesu spotreby niektorých vitamínových doplnkov. Tento krok môže byť odôvodnený najmä v prípade vitamínu C, ktorý je ľahko dostupný zo sezónnej čerstvej zeleniny a ovocia.

Pre správne fungovanie organizmu je však dôležitý aj vitamín D. Farmaceut z MojaLekáreň.sk pre portál Startitup vysvetlil, prečo je v prípade tohto vitamínu situácia o niečo komplikovanejšia.

Počas letných mesiacov až do jesene Slováci zvyknú zanedbávať dopĺňanie vitamínu D. Odborník na farmaceutiku z MojaLekáreň.sk Ondřej Pleskot uviedol, že už teraz je zaznamenaný výrazný pokles záujmu o doplnky stravy obsahujúce vitamín D. Ľudia nakupujú tieto produkty až štvornásobne menej ako na začiatku roka, hoci v našich zemepisných šírkach je doplnkovanie vitamínu D odporúčané aspoň do polovice mája.

Koľko vitamínu D skutočne potrebujeme?

Mnohí ľudia sa počas leta spoliehajú na dostatočné množstvo vitamínu D získaného počas krátkeho vystavenia sa slnku, ktoré je dostatočné na pokrytie denných potrieb. Avšak podľa Pleskota to nie je optimálne riešenie.

V prípade, že počas 2 až 3 dní je neustále zamračené alebo prší, hladina vitamínu D v tele môže opäť klesnúť pod odporúčanú úroveň, ktorá je pre dospelého človeka 75 až 150 nmol/l.

„Skutočnosť, ktorá je naozaj znepokojivá, je, že sa farmaceuti často stretávajú s hodnotami hladiny vitamínu D v krvi obyvateľstva, ktoré sú nižšie ako 50 nmol/l.“

Aj keď ryby predstavujú významný zdroj vitamínu D, je nerealistické očakávať, že bežný Slovák ich bude konzumovať štyrikrát týždenne. „Je preto naozaj nevyhnutné doplniť si vitamín D. Denná odporúčaná dávka doplnkov stravy s vitamínom D sa pohybuje u dospelých okolo 1 000 až 2 000 IU a u detí starších ako rok aspoň 600 IU,“ zdôrazňuje Pleskot.

Pleskot tiež upozorňuje na zmenu vo vedeckom stanovisku Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktoré určuje prípustnú hornú hranicu príjmu (UL) pre vitamín D. Podľa tohto stanoviska je odporúčaná denná dávka vitamínu D v doplnkoch stravy u dospelých až do 4 000 IU (100 μg).

Ako si doplniť vitamín D?

Spôsobov, ako si doplniť vitamín D je niekoľko.

1. Slnko: Najlepším zdrojom vitamínu D je slnko. Keď sa naša pokožka vystaví slnečnému žiareniu UVB, telo si ho samo vyprodukuje. Na to, aby ste získali dostatok vitamínu D zo slnka, je potrebné stráviť vonku 10-15 minút denne bez opaľovacieho krému (tvár a ruky).

Je však dôležité poznamenať, že:

  • Množstvo vitamínu D, ktoré si telo vyprodukuje zo slnka, závisí od rôznych faktorov, ako je vek, typ pokožky, ročné obdobie a čas dňa.
  • Nadmerné vystavovanie sa slnku môže viesť k rakovine kože.
  • Ľudia s tmavšou pokožkou potrebujú na produkciu rovnakého množstva vitamínu D viac slnečného žiarenia ako ľudia so svetlou pokožkou.

2. Strava: Niektoré potraviny obsahujú vitamín D, ale len v malom množstve. Medzi tieto potraviny patria:

  • Tučné ryby (losos, makrela, sardinky).
  • Vaječný žĺtok.
  • Pečeň.

3. Výživové doplnky: Ak nemáte dostatok vitamínu D zo slnka ani zo stravy, môžete užívať výživové doplnky. Vitamín D sa bežne vyskytuje vo forme D3 a D2.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *