|

Historické banské mesto bude oslavovať 695 rokov od udelenia mestských privilégií.

Dňa 16. novembra 2023 si obyvatelia Kremnice pripomenú viacerými zaujímavými podujatiami 695. výročie významnej dejinnej udalosti. Uhorský kráľ Karol Róbert z rodu Anjou udelil osade Cremnychbana mestské privilégiá.

Kremnica v dávnej minulosti.
Kremnica v dávnej minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Podnetom k povýšeniu osady boli reformy Karola Róberta.

Podnetom k právnemu povýšeniu osady boli hospodárske a menové reformy Karola Róberta. Bolo to hlavne zavedenie zemepanskej banskej slobody, teda zrušenie monopolného práva panovníka na ťažbu drahých kovov, rozvoj súkromného podnikania ťažiarov. Taktiež založenie kráľovskej mincovne  v bezprostrednej blízkosti baní a hút. Mincovňa začala raziť nové hodnotné obeživo – strieborné groše a denáre, ale aj zlaté florény a dukáty. 17. november 1328 sa zapísal do histórie mesta zlatým písmom.

Program osláv.
Program osláv. Zdroj: Mesto Kremnica

Oslavy v Kremnici sa začínajú 16. novembra 2023.

Mesto pozýva všetkých obyvateľov  Kremnice osláviť toto významné výročie s denným predstihom, teda vo štvrtok 16. novembra. Baviť sa môžeme spoločne do neskorého večera, keďže na nasledujúci deň pripadá štátny sviatok. Primátor Kremnice Martin Novodomec pozýva všetkých obyvateľov mesta, aby si túto významnú dejinnú udalosť pripomenuli účasťou na zaujímavých podujatiach. Súčasne sa dobre zabavili a stretli s priateľmi a spoluobčanmi. Je to sviatok nás všetkých a aj touto cestou môžeme vyjadriť poklonu našim predkom a vyjadriť hrdosť na mesto, v ktorom žijeme.

Pozvánka na svetelný pochod.
Pozvánka na svetelný pochod. Zdroj: Mesto Kremnica

Program osláv začína slávnostnou akadémiou.

Program sa začne o 16.00 slávnostnou akadémiou v kultúrnom centre Akropola. Okrem slávnostných príhovorov je pripravené oceňovanie osobností mesta – udeľovanie verejných uznaní a ďakovných listov. Počas slávnostného večera sa uskutoční aj vyhodnotenie literárno – výtvarnej súťaže Slovensko moje, Kremnica moja, ktorú pri príležitosti 695. výročia založenia Kremnice, 30. výročia vzniku SR a 160. výročia vzniku Matice slovenskej organizoval miestny odbor Matice slovenskej spoločne s ďalšími partnermi. V kultúrnom programe vystúpia osobnosti s kremnickými koreňmi – Ivan Štroffek, Tomáš Edelsberger so synom, Duška Rajčanová, žiaci Základnej umeleckej školy J. L. Bellu a ďalší. Vstup na podujatie je zdarma, vstupenky si môžete zabezpečiť cez rezervačný systém Akropoly.

Kremnica 1879.
Kremnica 1879. Zdroj: OZ KAMENICA

Kremnicou pôjde svetelný sprievod, bude aj kapustnica.

Po skončení slávnostnej časti sa od Akropoly vydá na námestie pred budovu radnice svetelný sprievod – Svetlo v tme, do ktorého tiež všetkých pozývame. Zastúpení v ňom budú aj členovia baníckeho spolku v slávnostných rovnošatách s fakľami, členovia meštianskeho spolku a tiež  členovia dychovej kapely Minciar. Svetlá sprievodu určite urobia najväčšiu radosť deťom, preto ich do neho pozývame spoločne s rodičmi a starými rodičmi. Nápadom sa medze nekladú, v takomto sprievode však uvítame svetlá uzavretých lampášov a kahance so sviecou, prípadne lampiónov, než osvetlenie mobilmi. Pred radnicou na Štefánikovom námestí zaznejú fanfáry a prítomným sa prihovorí primátor Martin Novodomec. Okrem hudobného vystúpenia Majerovcov pripravilo mesto pre obyvateľov aj kapustnicu a teplé nápoje zdarma. Zážitkom bude nepochybne aj videomapping na budove kláštora. Ako informovala riaditeľka Kultúrneho a informačného centra mesta Zuzana Tileschová, nepôjde iba o vizuálny a hudobný zážitok, no na fasáde budovy mestského úradu ožije niekoľko historických príbehov

Kremnica v Rakúsko-Uhorsku.
Kremnica v Rakúsko-Uhorsku. Zdroj: OZ KAMENICA

Návštevníci môžu spoznať aj unikátne historické pivničné priestory Kremnice.

Nasledujúci deň, 17. novembra od 13.00 do 20.00 sa uskutoční Kremnická slávnosť vína, na ktorú pozýva spoločnosť Ringbürger a počas ktorej môžete ochutnať nielen kvalitné vína, no spoznať aj unikátne historické pivničné priestory mesta. Oslavy výročia ukončí v nedeľu 26. novembra program Šláger Paráda v Mestskom kultúrnom stredisku o 17.00.

Zdroj: Mesto Kremnica

Dnešná Kremnica.
Dnešná Kremnica. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *