Vysoká v Malých Karpatoch
|

Druhá najvyššia sedemstovka v Malých Karpatoch.

Druhá najvyššia sedemstovka je jedna z jedenástich vrchov v Malých Karpatoch, ktoré sú vysoké viac ako 700 m.. Vrch sa nachádza v severnej časti Pezinských Karpát, nad obcou Kuchyňa.

Druhá najvyššia sedemstovka
Druhá najvyššia sedemstovka. Fotoarchív: František Kovár

Z vrcholu Vysokej sú krásne panoramatické výhľady.

Vysoká (754 m) patrí medzi jeden z najkrajších malokarpatských vrchov a najviac navštevovaných vrchov. Na vrchole sa nachádza 3 m vysoký drevený kríž. Z vrcholu sú krásne panoramatické výhľady, čo ho zaraduje medzi jeden z najlepších výhľadových kopcov v Malých Karpatoch. Krásny je pohľad na množstvo malokarpatských vrchov, na ich pozadí vidieť aj pohoria Tribeč, Považský Inovec a Podunajskú pahorkatinu. Niekoľko metrov pod vrcholom sa nachádza menší symbolický cintorín. Tabuľky inštalované na skale sú spomienkou na mnohých turistov a milovníkov prírody.

Výhľad z Vysokej
Výhľad z Vysokej. Fotoarchív: František Kovár

Vysoká je od roku 1988 prírodnou rezerváciou s 5. stupňom ochrany.

Vrchol sa nachádza v rovnomennej PR Vysoká s rozlohou 80,53 ha, ktorá bola vyhlásená v roku 1988. Nachádza sa v katastri obcí Kuchyňa a Rohožník v okrese Malacky. Je v správe ŠOP Malé Karpaty a je súčasťou CHKO Malé Karpaty. Platí tu 5.stupeň ochrany. Chránia sa prirodzené jedinečné skalné a lesné spoločenstvá v južnej časti Bielych hôr, vo vrcholových častiach vápnomilné nelesné spoločenstvá skál a skalných puklín.

Symbolický cintorín
Symbolický cintorín. Fotoarchív: František Kovár

Najlepší výstup na Vysokú je z obce Kuchyňa.

Cez vrchol Vysoká prechádza modrá značka z obce Kuchyňa do rekreačnej oblasti Zochova chata. Z Kuchyne po modrej značke trvá výstup na Vysokú 1:40 hod., od Zochovej chaty – Piesok prídete na Vysokú za vyše 2 hod.. Kto by si chcel urobiť okruh z Kuchyne cez Vysokú späť do Kuchyne, môže zvoliť túru po modrej, červenej a zelenej značke.

Mohutné skaly na Vysokej
Mohutné skaly na Vysokej. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *