Čertova dolina
|

Čertova dolina, Čertova jaskyňa, už chýba stretnúť len samotného čerta, v doline neďaleko Tisovca.

Čertova dolina je prekrásnym a výnimočným miestom, ktoré sa nachádza neďaleko Tisovca, v Národnom parku Muránska planina. V roku 1993 bola lokalita vyhlásená za prírodnú rezerváciu.

Začiatok doliny
Začiatok doliny. Fotoarchív: František Kovár

Prechod Čertovou dolinou pripomína chodníky v Slovenskom raji.

Čertova dolina sa nachádza v blízkosti sedla Zbojská v okrese Rimavská Sobota. V jedinečnej krasovej tiesňave turisti môžu obdivovať množstvo vodopádov, mohutné skalné bralá a útvary. Tiesňavu, ktorá je v niektorých miestach široká len zopár metrov, vytvoril potok Furmanec. Do Čertovej doliny je prístup zo sedla Zbojská po Náučnom chodníku Jakuba Surovca, ktorého súčasťou je aj prechod tiesňavou. Chodník vedúci riečiskom potoka Furmanec pripomína chodníky v Slovenskom raji. Je tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i malé vodopády. Najatraktívnejší vodopád v doline je Zbojnícky vodopád. Prechod potokom je vybavený istiacimi lanami, rebríkmi a železnými stúpačkami. Na mnohých miestach je však potrebné prejsť priamo potokom, preto sa odporúča na turistiku v tejto lokalite nepremokavá turistická obuv.

Panenská príroda
Panenská príroda. Fotoarchív: František Kovár

Bol to kraj zbojníckeho kapitána Jakuba Surovca.

Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk. Toto pomenovanie dostalo podľa legendárneho tisovského zbojníka Surovca, ktorý podľa legendy kedysi roklinou utekal pred drábmi, ktorí nezvyknutí na náročný a ťažko priechodný terén neboli schopní ho dolapiť. Po legendárnom miestnom zbojníkovi je pomenovaný aj náučný chodník, ktorý prechádza touto lokalitou. Aj východiskový bod na prechod dolinou, sedlo Zbojská pripomína bohatú zbojnícku minulosť tohto kraja. Pôsobila tu zbojnícka družina pod vedením kapitána Jakuba Surovca. Zbojníci sa mali zdržiavať najmä v Čertovej jaskyni, nazývanej aj Zbojnícka. Táto je však verejnosti neprístupná. Náučný chodník Jakuba Surovca začína a končí pri salaši Zbojská, prechádza tiesňavou Čertova dolina okolo Čertovej jaskyne a ozubnicovej železnice. Okružný chodník má dĺžku takmer 5 km. Na chodníku je umiestnených niekoľko informačných tabúľ venovaných tunajšej prírode a iným zaujímavostiam tejto lokality. Súčasťou chodníka je aj známa rozhľadňa v sedle Zbojská.

Chodník zbojníka Surovca
Chodník zbojníka Surovca. Fotoarchív: František Kovár

V roku 2020 bol prechod Čertovou dolinou upravený.

V minulosti bola dolina ťažšie priechodná, keďže nánosy naplaveného a spadnutého dreva v rokline častokrát znemožňovali jej prechod. V roku 2020 sa za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja, Združenia obcí mikroregiónu Muránska planina, Partnerstva Muránska planina – Čierny Hron a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer zrealizovala rekonštrukcia chodníka cez Čertovu dolinu. Chodník bol spriechodnený a doplnený istiacimi fixnými lanami, železnými stúpačkami a drevenými rebríkmi. Čertovu dolinu môžete obdivovať v lete, s krásnou vegetáciu v jej okolí. V zime zasa zasneženú roklinu s rôznymi ľadopádmi.

Jeden z vodopádov
Jeden z vodopádov. Fotoarchív: František Kovár
Stúpačky v rokline
Stúpačky v rokline. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *