| |

Prírodná rezervácia na strednom Pohroní pripomína Slovenský raj.

Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na rozhraní katastrov Hliník nad HronomLehôtka pod Brehmi. Je zaujímavá svojou prírodnou scenériou, geologickým zložením, flórou a jedinečnou klímou.

Posedenie v prírode.
Posedenie v prírode. Foto: František Kovár

Vyše 600 rokov sa tu vyrábali kvalitné mlynské kamene.

V polovici 15. storočia sa Hliník nad Hronom stal po udelení trhových výsad kráľom Matejom Korvínom dôležitým obchodným miestom. V roku 1494 obec získala mestské výsady. Obyvatelia obce sa zaoberali výrobou mlynských kameňov viac ako 600 rokov, koncom 18. storočia boli tak známe svojou kvalitou a žiadané v celom Uhorsku. Prepravovali sa na pltiach dolu Hronom, pečatili sa zvláštnym pečatidlom kráľovskej koruny Márie Terézie.

Jeden z výhľadov.
Jeden z výhľadov. Foto: František Kovár

Bralce sú bývalé kameňolomy, kde v minulosti prebiehala intenzívna ťažba.

V masíve Bralce sa v minulosti ťažil kameň… limnokvarcity, jazerné kremence a známy hlinický ružový a sivý trachyt, využívané na výrobu mlynských kameňov. Po ťažbe tu zostali početné skalné masívy, kamenné moria, veže a jaskyne. Na stromoch sa nachádza množstvo zaujímavých lišajníkov a machorastov. Raritou je výskyt brusnice obyčajnej, ktorá sa tu vyskytuje pre ňu v nezvyklej nadmorskej výške, 300 m n. m., čo je minimum v rámci Slovenska. Najvzácnejší je jediný známy výskyt valdštajnky trojlistovej Teppnerovej, reliktu z doby ľadovej. Bralce sú známe tiež svojimi jaskyňami, ktoré majú dlžku od 44 m do 58 m, pre verejnosť sú neprístupné.

Farebné skaly.
Farebné skaly. Foto: František Kovár

Cez rezerváciu prechádza jedinečný turistický chodník.

Trasa je charakteristická svojimi úžasnými skalnými útvarmi – pozostatkami ťažby ružového ryolitu – a tiež chránenou flórou. Miesta vybavené reťazami či rebríkmi vám aspoň čiastočne pripomenú Slovenský raj alebo Jánošíkove diery. A samozrejme, nebudú chýbať ani úžasné výhľady do okolia, turistický chodník značený zelenou turistickou značkou. Trasa začína na okraji obce Hliník nad Hronom a Lehôtka pod Brehmi, pri autobusovej zastávke Lehôtka pod Brehmi – mlyn. Na úvod tu nájdete veľkú informačnú tabuľu s mapou a informáciami o prírodnej rezervácii Szabóová skala a Bralce, súčasťou ktorej je aj Kečka. Turistický chodník tvorí okružnú trasu.

Všade samý mach.
Všade samý mach. Foto: František Kovár

Bralce pripomínajú čiastočne Slovenský raj.

Počas turistického prechodu prejdete miestami, ktoré sú vybavené reťazami a rebríkmi čo čiastočne pripomína Slovenský raj alebo Jánošíkove Diery. Nechýbajú ani jedinečné výhľady do šíreho okolia. Na trase je vybudovaných niekoľko miest, kde si môžete oddýchnuť, posedieť a občerstviť sa zo svojich zásob. Chodník prechádza miestami, kde v dávnej minulosti prebiehala intenzívna ťažba, ktoré príroda už úplne pohltila. Prechádzate pomedzi obrovské skalné monumenty, kamene pokryté machom, malé kamenné moria, pukliny, jaskyne a to všetko v úžasnej až zvláštnej klíme. Raritou je tiež aj skalná brána, krátky tunel v skalnom masíve, cez ktorý môžete pokračovať po turistickom chodníku. Ďalším zaujímavým miestom je skalná štrbina s rebríkom, v ktorej objemnejšie postavy sa môžu v nej cítiť stiesnene. V bývalých kameňolomoch sú zaujímavé vyfarbenia skál, akoby ich maliar vymaľoval. Po výrobe mlynských kameňov sa tu zachovalo pravdepodobne niekoľko nepodarkov, ktoré môžete využiť na stolovanie v prírode.

Pred skalnou bránou.
Pred skalnou bránou. Foto: František Kovár
Skalná brána.
Skalná brána. Foto: František Kovár
Zabudnutý mlynský kameň.
Zabudnutý mlynský kameň. Foto: František Kovár
Reťaze.
Reťaze. Foto: František Kovár
Skalná štrbina s rebríkom.
Skalná štrbina s rebríkom. Foto: František Kovár
Výhľad z Kečky.
Výhľad z Kečky. Foto: František Kovár
Divoká príroda.
Divoká príroda. Foto: František Kovár
Jedna z jaskýň, v rezervácii.
Jedna z jaskýň, v rezervácii. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *