| |

Zachráňme hrady, záujmové združenie právnických osôb, spustilo petíciu.

Petícia za systematické financovanie záchrany kultúrnych pamiatok a za obnovenie projektu „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“.

Dlh na pamiatkach predstavuje sumu 2 – 4 miliardy eur.

Dlh našej spoločnosti voči pamiatkam na Slovensku predstavuje sumu v rozmedzí 2 miliardy až 4 miliardy eur (zdroj: NKÚ 2019). V rokoch 2004 až 2021 bolo zo štátneho rozpočtu na obnovu Národných kultúrnych pamiatok poskytnutých len 98 miliónov eur, čo je žalostne málo. Od konca 20. storočia sa rozbehla obnova pamiatok, predovšetkým ruín hradov a sakrálnych pamiatok dobrovoľníckymi združeniami aj za podpory Ministerstva kultúry SR pre dobrovoľnícke workshopy.

Projekt zamestnal ročne až 600 ľudí.

V rokoch 2012 až 2021 prebiehala obnova hradných zrúcanín v rámci spoločného projektu Ministerstva kultúry a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Projekt obnovy slovenských zrúcanín zamestnával ročne viac ako 600 sociálne najzraniteľnejších ľudí, dlhodobo nezamestnaných a vykonaná bola práca v mnohonásobne vyšších hodnotách. Ukončením a nepokračovaním projektu v roku 2021 prišli naše pamiatky o projektom vyškolených pracovníkov a výrazne sa zmenšil objem a finančná efektivita prác pri záchrane národných kultúrnych pamiatok. Pamiatky sú na chvoste záujmu.

Podpísať petíciu môžete priamo na hradoch, alebo elektronicky tu: na stránke PETÍCIA

Dôležité upozornenie: ak vyplníte petíciu elektronicky, nezabudnite v emaile, ktorý vám príde potvrdiť svoj hlas.

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *