Veľký Bok
|

Výrazný vrch v Nízkych Tatrách je známy nádherným panoramatickým výhľadom.

Veľký Bok je výrazný vrch v Nízkych Tatrách. Leží mimo hlavného hrebeňa a tvorí výraznú dominantu liptovskej časti pohoria. Z vrcholu je nádherný kruhový výhľad.

Výrazný vrch v Nízkych Tatrách
Výrazný vrch v Nízkych Tatrách. Fotoarchív: František Kovár

Turistická trasa na Veľký Bok je menej známa.

Veľký Bok (1727 m) je výrazná hoľa v centrálnej časti Kráľovohoľských Tatier. Leží mimo hlavného hrebeňa a zároveň je vyšší ako samotný hlavný hrebeň, preto poskytuje jedinečný kruhový výhľad. Pri vhodných podmienkach je možné pozorovať mnohé vrcholy Nízkych Tatier, taktiež Vysoké a Západné Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Malú Fatru, Poľanu, Veporské a Stolické vrchy a Branisko. V sedle pod Veľkým Bokom fungovala do druhej svetovej vojny turistická chata, ktorú ale fašisti počas vojny vypálili. Chata bola v tom čase spojnicou medzi Štefánikovou chatou pod Ďumbierom a Kráľovou hoľou. Dodnes je chýbajúcim článkom turistických chát v Nízkych Tatrách. Na jej základoch stojí menšia poľovnícka chatka, ktorá je ale pre verejnosť uzavretá. Ak máte radi pri turistickej túre kľud bez väčšieho množstva turistov, tak výlet na Veľký bok je také miesto. Turistická trasa je menej známa, nepatrí medzi vyhľadávané trasy.

Pohľad na Poľanu
Pohľad na Poľanu. Fotoarchív: František Kovár

Najlepšie je začínať túru v obci Malužiná.

Najvýhodnejší výstup na Veľký Bok je z obce Malužiná. Na výstup je potrebné si vyhradiť takmer celý deň. Z Malužinej na vrchol túra trvá 4-5 hod., trasa najskôr ide po modrej značke a následne zo Sedla pod Veľkým bokom po žltej značke. Trasa výstupu je niečo vyše 14 km s prevýšením 1172 m, čo ju radí medzi ťažšie túry. Na vrchol sa dá dostať aj po žltej značke zo Svarína (Svarín – Pod Chmelincom – Veľký bok a späť, čas 8:05 hod., dĺžka 28 km, prevýšenie 1 197 m). Prípadne si trasu môžete naplánovať ako prechod z Malužinej do Svarína alebo opačne (čas 8:05 hod., dĺžka 28 km, prevýšenie 1 167 m). Ďalšia možnosť je z Polomky a späť (čas 8:15 hod., dĺžka 26 km, prevýšenie 1 422 m). Najdlhšia trasa je zo Závadky nad Hronom a späť (čas 9:35 hod., dĺžka 30 km, prevýšenie 1 502 m).

Zdroj: visitliptov.sk, Wikipédia

Výhľad z Veľkého Boku
Výhľad z Veľkého Boku. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *