Hrnčiarsky jarmok na Revišti
|

VIDEO GLGÁČ 2024, hrnčiarska slávnosť na hrade Revište

Na hrade Revište sa v sobotu 18. mája 2024 uskutočnil 4. ročník hrnčiarskeho jarmoku GLGÁČ 2024. Okrem samotného jarmoku bolo na hrade mnoho sprievodných podujatí, ktoré obohatili atmosféru jarmoku na hrade.

GLGÁČ 2024
GLGÁČ 2024. Foto: František Kovár

Podujatiu predchádzala správa, ktorú dala vybubnovať OOCR Región Gron.

Na známosť sa dáva táto veľká správa, že na hrad Revište prídu hrnčiari zo šíreho okolia! Už po štvrtýkrát sa stretnú, aby čaro svojho remesla ukázali domácim, pocestným, deťom i dospelým! Hrnčiari k nám zavítajú z rôznych krajov Slovenska, aby ukázali rôznorodosť spracovania hliny z hľadiska techniky i umeleckého spracovania. Uvidíte aj GLGÁČ – DŽBÁN NA VODU s užším hrdlom typický pre región stredného Pohronia, podľa ktorého sme podujatie nazvali.

Hrnčiari v zovretí návštevníkov
Hrnčiari v zovretí návštevníkov. Foto: František Kovár

Hrnčiarsky jarmok nemá dlhú tradíciu, jeho popularita však rastie rýchlo.

Hrnčiarsky jarmok na hrade Revište nemá dlhú tradíciu, tento rok sa uskutočnil jeho štvrtý ročník. Záujem o toto podujatie však išiel raketovo hore, minulý aj tento ročník ho navštívilo vyše 600 návštevníkov, čo ho radí medzi najnavštevovanejšie akcie na hrade. Podujatie nie je určené len pre dospelých, ale je zamerané aj na deti, ktoré si tu môžu vyskúšať niečo vytvoriť z hliny. Možno raz z niektorých budú majstri hrnčiari a budú pokračovatelia v tomto krásnom remesle.  

Výrobky hrnčiarov boli rôzne
Výrobky hrnčiarov boli rôzne. Foto: František Kovár

Ambasádorom podujatia bol Ján Fiala z obce Brehy.

Pán Fiala je posledný hrnčiar z obce, z ktorej kedysi hrnčiarske výrobky smerovali do celého Uhorska. Dedičstvo hrnčiarstva a unikátnu pec prevzal po otcovi. Patrí medzi neúnavných propagátorov hrnčiarstva na rôznych podujatiach, kde s radosťou učí točiť na kruhu predovšetkým detských návštevníkov. Je uchovávateľ tradície výroby svetoznámych fajok štiavničiek, je jediný muž, ktorý ovláda toto tajomstvo.

Hudobná skupina Strigôň
Hudobná skupina Strigôň. Foto: František Kovár

Na jarmoku bolo vidno keramiku, ktorá vychádza z tradícií rôznych regiónov a období.

Svoj hrnčiarsky stánok si na hrade otvoril aj Marián Liška z Modry. Umelecký keramik a hrnčiar, ktorý spojil svoj život s keramikou už ako 15-ročný. Vzdelával sa a pracoval v modranskej majolike, od roku 1991 má vlastnú dielňu. Jeho tvorbe dominuje figurálna plastika, ktorú prezentoval na výstavách doma i v zahraničí. Jeho diela vlastnia zberatelia po celom svete. Manželia Špičkovci prišli s belujskou a novobanskou keramikou. Na kremnickú kameninu nadväzuje hrnčiarka Daniela Hrmová, vo svojej tvorbe čerpá inšpiráciu práve v tradícii Kremnickej kameninovej továrne. Albert Loydl – Ravelin sa vo svojej tvorbe venuje výrobe replík stredovekých nádob, ktoré vyrába tak, ako sa robili zhruba v 13.-15.storočí. Ručne modelovaná keramika učarovala Lucii Kováčovej z Banskej Bystrice. Vytvára úžitkovú keramiku s jednoduchým a moderným dizajnom, jemnými prvkami rastlín či drobnými posolstvami.

Komentovaná prehliadka
Komentovaná prehliadka. Foto: František Kovár

Nosným programom bolo vystúpenie rytierov Vir Fortis.

Sprievodný program jarmoku vytvorilo niekoľko zaujímavých vystúpení. Féder Teáter predstavil dobové tance z 15. storočia, niektoré naučili tancovať aj návštevníkov. Hudobné vystúpenie zabezpečila skupina Strigôň, ktorá sa venuje stredovekému folku a fantasy hudby. V priebehu jarmoku sa uskutočnili aj dve komentované prehliadky hradu s hradným pánom Ratiborom Mazúrom (predseda ZnZHR) a jeho družinou. Na podujatí sa krstila publikácia od Kataríny Segetovej Hugo a Gretka, ktorá je určená detským cestovateľom po Pohronskej hradnej ceste. Nosným programom podujatia boli rôzne vystúpenia rytierskej skupiny Vir Fortis. Rytieri súťažili v streľbe z luku na rôzne terče, zúčastnili sa bojov s detskými rytiermi. Vrcholným číslom ich vystúpenie bola premiéra programu v závere podujatia. Bola to nefalšovaná dych berúca bitka rytierov v krčme. Pri tomto vystúpení boli v pohotovosti aj prítomní zdravotníci, našťastie nemuseli zasahovať pri takmer kaskadérskych výkonoch rytierov.

GLGÁČ 2024 skončil, nech žije GLGÁČ 2025!

Zdroj: Región Gron, ZnZHR

Magazín INovinky je mediálny partner Združenie na záchranu hradu Revište.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *