Hybická tiesňava
|

Prírodu ako v dažďovom pralese máme aj na Hornom Liptove.

Na Hornom Liptove, neďaleko obce Hybe sa nachádza kus nedotknutej divokej prírody. Potok Hybica tu v dávnych dobách vytvoril Hybickú tiesňavu. Je to prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1984 na rozlohe 11,18 ha, v ochrannom pásme Tatranského národného parku.

Na začiatku tiesňavy
Na začiatku tiesňavy. Fotoarchív: František Kovár

Hybická tiesňava je malý raj na Hornom Liptove.

Tento jedinečný prírodný výtvor sa nachádza medzi obcami Hybe a Podbanské, medzi ktorými vedie aj značená cyklotrasa. Prístup do Hybickej tiesňavy z tejto cyklotrasy. Tiesňava nie je veľmi v hľadáčiku turistov, nakoľko cez ňu nevedie oficiálne značený turistický chodník, tak je pomerne neznáma. Menšej návštevnosti zodpovedá aj stav chodníkov v tejto lokalite, ktoré nie sú udržiavané, miestami sú ťažšie prechodné, ale je vidno že od turistov sú chodníky vyšliapané. Ťažšie sa hľadá aj začiatok tiesňavy, ktorý nie je nijako vyznačený. Ak budete chcieť navštíviť roklinu, tak pre lepšiu orientáciu v teréne poslúži vodojem, popri ktorom môžete zostúpiť do rokliny. Chodník cez tiesňavu má približne 3 km. Keďže prechod tiesňavou nie je nijako upravený, treba sa pripraviť na to, že väčšinou pôjdete v koryte potoka a popri ňom. Vhodná je určite vyššia nepremokavá obuv a nevybrať sa do rokliny po daždi, kedy môže byť vyšší stav vody v potoku.

Potok Hybica
Potok Hybica. Fotoarchív: František Kovár

Tiesňavou viedla počas vojnových rokov lesná železnička.

Hybickú tiesňavu tvoria strmé skalné bralá vysoké 15 – 20 m, ktoré miestami zužujú šírku rokliny na 4 m. V tiesňave sa nachádza nedotknutá divoká príroda, čo vzájomne so zurčiacim potokom vytvára pocit divokej prírody. Túto atmosféru ešte umocňuje vysoká vlhkosť v rokline, čo navodzuje atmosféru dažďového pralesa. V skalných bralách sa nachádza aj viacero menších a väčších jaskýň, najznámejšia z nich je Priehradová. V rokoch 2017-18 sa aktivisti z obce Hybe snažili oficiálne sprístupniť roklinu náučným chodníkom. Chodník mal ísť po telese bývalej lesnej úzkokoľajnej železničky. Možno dnes je to aj neuveriteľné, že v rokoch 2. svetovej vojny bola cez tiesňavu vybudovaná lesná železnička. Túto v tom čase vybudovali pre ako jediný prístup na likvidáciu kalamitného dreva a jeho odvoz z doliny smerom do obce Hybe. Po ukončení prác bola železnička v roku 1944 demontovaná.

Unikátne zábery z otvorenia lesnej železnice v Hybe.
Raj na Liptove
Raj na Liptove. Fotoarchív: František Kovár
Priehradová jaskyňa
Priehradová jaskyňa. Fotoarchív: František Kovár
Divoká príroda v tiesňave
Divoká príroda v tiesňave. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *