| |

V starobylom banskom meste bola raz jedna klopačka.

Klopačky boli súčasťou banských miest a obcí. Vznikli zväčša v 18. storočí. Vo veži sa nachádzala drevená doska, na ktorú sa udieralo dreveným kladivom. Klopačka slúžila na zvolávanie baníkov na pracovnú zmenu, čas fárania. Klopačka ohlasovala aj banské nešťastie, požiar, blížiace sa nepriateľské vojsko, banícka slávnosť alebo pohreb baníka.

Kremnická klopačka.
Kremnická klopačka. Zdroj: Pamiatkový úrad SR

Banská klopačka v Kremnici slúžila dlhé desaťročia.

Klopačka bola od svojho vzniku, po dlhé desaťročia, aj súčasťou mesta Kremnica. Po tom, čo prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu sa stala obytným domom. Tento stav pretrval približne do 80. rokov minulého storočia, kedy prestala slúžiť bývaniu. Objekt následne dostala do užívania pionierska organizácia. Od tohto obdobia klopačka začala postupne chátrať. Pionieri nemali financie na údržbu a rekonštrukciu objektu.

Banská klopačka v Kremnici.
Banská klopačka v Kremnici. Zdroj: OZ KAMENICA

Reštitúciou prichádza úpadok.

Najväčší úpadok a deštrukcia klopačky sa začala po roku 1989. V reštitúciách prešla do súkromného vlastníctva. Nový majiteľ však do klopačky neinvestoval žiadne prostriedky, čím prišlo k rýchlemu chátraniu objektu. V roku 2000 odkúpil klopačku nový majiteľ, ktorý mal zámer klopačku zrekonštruovať a urobiť z nej penzión. K realizáciu projektu však už neprišlo. Objekt odkúpil už v značne poškodenom stave. Po kúpe zistili, že stav drevenej veže je v havarijnom stave a museli ju rozobrať. Náklady na rekonštrukciu sa navýšili do sumy, ktorú už nebol schopný prefinancovať. Odvtedy celý objekt zostal chátrať až do dnešných dní. Z klopačky po rôznych deštrukciách vplyvom počasia zostali v podstate len základy.

Klopačka okolo roku 2000.
Klopačka okolo roku 2000. Zdroj: OZ KAMENICA

Ako skončí kremnická klopačka?

Toto je príbeh jednej národnej kultúrnej pamiatky a ako sa skončí ukáže čas, či znovu bude rekonštruovaná do pôvodnej podoby, alebo úplne zanikne. Aj keď je už úplne rozpadnutá, stále má štatút NKP, ten nezanikol.

Klopačka dnes.
Klopačka dnes. Zdroj: Mesto Kremnica/David Neuschl

Mohlo by vás zaujímať: Centrom zimných športov bol v minulosti Slovenský Semmering.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *