Netradičné skalné útvary
|

Spoznajte netradičné skalné útvary. Top 5 miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Na Slovensku sa nachádza množstvo skalných útvarov, ktoré sú v niečom výnimočné. Pri potulkách slovenskou prírodou často môžete natrafiť na netradičné skalné útvary, ktoré sa na niečo podobajú, majú výnimočný tvar, niektoré akoby popierali zákony fyziky. Dnes si predstavíme 5 takýchto zaujímavých kamenných lokalít.

Skalný hríb.
Skalný hríb. Foto: František Kovár

Skalný hríb má výšku 8 m a klobúk priemer 3 m.

Markušovský skalný hríb patrí medzi najpozoruhodnejšie netradičné prírodné skalné útvary na Slovensku. Nachádza sa pri rieke Hornád asi 5 kilometrov východným smerom od obce Markušovce. Je súčasťou chráneného územia Národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny. Je to údajne najväčší skalný hríb v Európe. Hríb sa nachádza vo výške 470 m.n.m., nad korytom rieky Hornád. Veľkou zaujímavosťou je rozdiel v zložení nohy a klobúka. Vznik takéhoto nevšedného tvaru zapríčinila skutočnosť, že sa na danom mieste stretajú dve rôzne geologické vrstvy…

Skalný hríb Čertová skala.
Skalný hríb Čertova skala. Foto: František Kovár

Unikát, 17 ton stojí na ploche 38×58 cm.

V katastri obce Budča, neďaleko od mesta Zvolen, na juhu Kremnických vrchov sa nachádza nevšedný veľký kamenný hríb. Hubári by ho márne hľadali vo svojich atlasoch. Priaznivci turistiky ho však poznajú ako skalný hríb Čertova skala. Je to nevšedný a v Európe celkom ojedinelý prírodný útvar, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky. Tento jedinečný geologický útvar svojim objemom približne 6,5 m3 váži takmer 17 ton. Je to akoby zázrak, že takýto masívny kameň drží len na svojom podstavci, plochou približne 38×58 cm. Aj keď na prvý pohľad vyzerá, že sa môže každou chvíľou zrútiť do údolia, tak podľa zistenia geológov sa tak môže stať až za veľmi veľa storočí…

Unikátny Stratený budzogáň
Unikátny Stratený budzogáň. Foto: František Kovár

Podivuhodný prírodný úkaz je vysoký 14 metrov, má podobu obrieho kyjaku.

V Rajeckej doline, na svahu vrchu Žibrid, sa nachádza jedinečný skalný prírodný úkaz – Stratený (Skalný) budzogáň. Tento výtvor prírody bol zaradený medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku. Skalný útvar má tvar pripomínajúci zdvihnutú päsť, je vysoký 14 m. Miestni ho nazývajú aj Zlámaná skala. Tento podivuhodný prírodný úkaz je vysoký 14 metrov a jeho podobnosť s obrím kyjom nie je vôbec náhodná. Existuje legenda, ktorá popisuje ako vznikol Stratený budzogáň. V minulosti na tomto svahu rástol obrovský hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z hromodubu jeden vyrobí…

Kamenné more dnes.
Kamenné more dnes. Foto: František Kovár

Najväčšie more v Karpatoch je na strednom Pohroní.

Kamenné more je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza nad obcou Vyhne, na úpätí vrchu Kamenná.  Je to zaujímavý prírodný výtvor, ktorý je pozostatkom po sopečnej činnosti. Kamenné more každoročne priláka mnoho turistov. Prírodná rezervácia Kamenné more je chránené územie, jedno z najstarších u nás. Bolo vyhlásené na južnom svahu vrchu Kamenná (495 m n. m.) už v roku 1923 na ochranu najväčšieho kamenného mora vo vulkanitmi budovanej časti Karpát.

Kamenný vodopád Šomoška.
Kamenný vodopád Šomoška. Foto: František Kovár

Kamenný vodopád je jedinečný sopečný unikát.

Kamenný vodopád je jedinečný sopečný unikát, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šomoška, v tesnej blízkosti hranice s Maďarskom. Vodopád je vytvorený z vejára šesťbokých kamenných čadičových stĺpcov. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov a patrí medzi rarity európskeho formátu. Vznikol keď sa na povrch dostala láva, ktorá postupne tuhla a vytvorila päť a šesťboké stĺpce, ktoré pripomínajú vodopád. Pod vodopádom sa nachádza menšie kamenné more

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *