Toto ovocie je plné živín

Toto ovocie je plné živín. Zlepší vám pokožku, no aj trávenie

Počas leta sú marhule veľmi obľúbeným ovocím. Sú sladké a šťavnaté, málokto však vie o tom, že tiež obsahujú vysoké množstvo výživných látok. Majú napríklad vplyv na zdravie tráviaceho traktu, no tiež vedia zlepšiť stav pokožky. Poukázal na to portál Pravda.

Marhule sú mimoriadne výživné a majú nízky obsah kalórií. Sú bohaté na dôležité vitamíny a minerály. Toto ovocie je navyše vynikajúcim zdrojom beta karoténu, luteínu a zeaxantínu, silných antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele.

Najlepšie je konzumovať marhule celé a neolúpané, pretože šupka je bohatá na vlákninu a živiny. Kôstku však treba vyhodiť. Tá totiž nie je jedlá.

Marhule sú výborným zdrojom mnohých antioxidantov, vrátane beta karoténu a vitamínov A, C a E. Obsahujú aj flavonoidy, ktoré pomáhajú chrániť pred chorobami ako diabetes a srdcové ochorenia.

Medzi hlavné flavonoidy v marhuliach patria chlorogénové kyseliny, katechíny a kvercetín. Tieto látky neutralizujú voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú oxidačný stres. To sa spája s mnohými chronickými ochoreniami.

Ako sme už uviedli vyššie, konzumácia marhúľ má výborný vplyv na pokožky. Sú totiž plné vitamínu C a E, ktorá dokážu pleť ochrániť poškodením spôsobeným UV žiarením a znečistením. Okrem toho vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, vďaka čomu je pokožka pevnejšia a pružnejšia.

Konzumácia marhúľ môže prospieť pokožke.

Vitamíny C a E v marhuliach chránia pokožku pred poškodením spôsobeným UV žiarením a znečistením. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, čo zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky.

Prítomnosť betakaroténu chráni pred spálením,

Konzumácia ovocia v lete je dôležitá

Leto je obdobie plné slnka, zábavy a samozrejme aj chutného ovocia. Mnoho druhov dozrieva práve v tomto ročnom období a ponúka nám tak bohatú zásobáreň vitamínov, minerálov a vlákniny. Prečo je konzumácia ovocia v lete taká dôležitá?

1. Hydratácia: Ovocie je skvelým zdrojom vody. V horúcom letnom počasí sa ľahko dehydratujeme, preto je dôležité dbať na pitný režim a konzumovať potraviny s vysokým obsahom vody. Ovocie, ako napríklad melóny, jahody, broskyne či marhule, dokážu telo hydratovať a osviežiť.

2. Vitamíny a minerály: Letné ovocie je bohaté na vitamíny a minerály, ktoré sú pre naše zdravie nevyhnutné. Vitamín C podporuje imunitný systém a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Vitamíny skupiny B sú dôležité pre nervový systém a trávenie. Minerály ako draslík a horčík regulujú krvný tlak a svalovú činnosť.

3. Vláknina: Ovocie je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie, znižuje hladinu cholesterolu a dáva nám pocit sýtosti. Vláknina je tiež dôležitá pre zdravie čriev a prevenciu rakoviny hrubého čreva.

4. Chuť a osvieženie: Letné ovocie je chutné a osviežujúce. V horúcom dni nám môže dodať energiu a zlepšiť náladu.Ovocie môžeme konzumovať samostatne, ako dezert, alebo ho pridať do jogurtu, cereálií či šalátov.

5. Lokálne a sezónne: V lete máme k dispozícii širokú ponuku lokálneho a sezónneho ovocia. Konzumáciou lokálneho ovocia podporujeme miestnych farmárov a šetríme životné prostredie. Sezónne ovocie je navyše lacnejšie a má lepšiu chuť ako ovocie dovážané z ďaleka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *