Zelená skala
|

Neďaleko obce Vyšný Slavkov leží vyhliadkové vápencové bralo.

Neďaleko obce Vyšný Slavkov leží vyhliadkové vápencové bralo Zelená skala. Z vyhliadky je zaujímavý pohľad na náhornú plošinu Sihoť. Pri dobrej viditeľnosti v diaľke vidno Spišský hrad a krásnu kulisu vytvárajú Vysoké Tatry.

Smerovník Zelená skala
Smerovník Zelená skala. Fotoarchív: František Kovár

Vyhliadkové skalné bralo sa nachádza v pohorí Branisko.

Zelená skala (993 m) je výrazný skalný útvar v severnej časti pohoria Branisko. Sprístupnená je od roku 2006, kedy ju miestni aktivisti z Vyšného Slavkova vyčistili od bujnej hustej vegetácie. Vyhliadkové skalné bralo sa nachádza neďaleko obce Vyšný Slavkov, je to jedna z najkrajších a najnavštevovanejších turistických atrakcií. Najlepší prístup je z Vyšného Slavkova (582 m) po žltej značke. Trasa je dlhá 2,7 km, prevýšenie 411 m. Čas výstupu na Zelenú skalu je približne 1:30 hod., po nenáročnom turistickom chodníku. Názov skaly vznikol pravdepodobne od farby machu, ktorý ju obrastá zo severnej strany.

Na Zelenej skale
Na Zelenej skale. Fotoarchív: František Kovár

Zelená skala podľa legendy ukrýva poklad.

K Zelenej skale sa viaže povesť o poklade kráľa Mateja, ktorý vraj leží v jej útrobách. Kráľ Matej sa často prezliekal do rôznych podôb. Raz sa prezliekol za zbojníka a spolu s ostatnými zbojníkmi sa pustil na zboj, aby spoznal aj túto stranu života. Zbojníci sa po vydarenom zboji usadili pod Zelenou skalou, kde oslavovali lup. Jeden zo zbojníkov, bývalý vojak však spoznal kráľa Mateja. Zbojníci sa naľakali a ušli. Kráľ Matej potom lup ukryl v jaskyni. Podľa legendy sa každoročne na Veľký piatok vraj skala na krátky čas otvára a ponúka možnosť nabrať si z ukrytého pokladu. Toto sa však nevypláca, lebo kto tam vojde, zvyčajne vďaka ľudskej chamtivosti, v zápale zbierania zlatých cenností nestihne vyjsť von.

Výhľad až na Vysoké Tatry
Výhľad až na Vysoké Tatry. Fotoarchív: František Kovár

Tip na výlet v pohorí Branisko.

Miestni ho volajú Malý Slovenský raj, je to pomerne menej známy kút Slovenska. Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov. Lačnovský kaňon je krásna dolina kaňonovitého charakteru, ktorú lemujú strmé skalné steny. Pri prechode kaňonom vás očaria krásne prírodné scenérie, niekoľko vodopádov a taktiež neskutočné skalné útvary. Niektoré miesta sú vybavené technickými pomôckami, ako sú reťazami, kovové schodíky a drevené mostíky. Kaňon o dĺžke 2 kilometre vytvoril Lačnovský potok. Cesta kaňonom nie je veľmi náročná, je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Prechod celej trasy zaberie približne dve hodiny. 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *