Na hrade Revište
|

Svetelný signál spojí hrady popri Hrone a odštartuje tak novú sezónu 2024.

Turistický produkt v Banskobystrickom kraji, Pohronská hradná cesta, odštartuje novú sezónu vyslaním svetelného signálu z hradov. Do tohtoročnej akcie sa zapoja aj niektoré lokality mimo Pohronskej hradnej cesty.

Svetelný signál
Svetelný signál. Zdroj: Pohronská hradná cesta

V piatok 15. marca 2024 sa otvorí hradná sezóna na Pohronskej hradnej ceste.

Svetelný signál spojí hrady popri Hrone v piatok 15. marca 2024. História podujatia začala v roku 2021, kedy sa uskutočnilo prvé, skúšobné vyslanie svetelných signálov, ešte bez účasti verejnosti. Pri ďalších ročníkoch už bola prizvaná aj verejnosť. Počet priaznivcov tejto akcie postupne stúpa, v minulom roku sa svietenia zúčastnilo na všetkých lokalitách až 500 ľudí. Tento rok sa do podujatia zapojí viacero lokalít Pohronskej hradnej cesty – Zvolenský zámok, Pustý hrad vo Zvolene, hrad Šášov, hrad Revište, hrad Teplica, hrad Žakýl.  Do akcie sa zapoja aj lokality, ktoré nie sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty a to vrch Sitno, vartovka v Krupine, vartovka v Banskej Bystrici, kláštor Bzovík. Podujatie je určené aj pre širokú verejnosť. Začiatok podujatia a spustenie svetelnej signalizácie je o 18:00 hod. Pre tých, ktorí sa chcú zúčastniť akcie, tak program na jednotlivých lokalitách si môžete pozrieť nižšie v priložených FB odkazoch.

Na hrade Revište
Na hrade Revište. Zdroj: ZnZHR

Programy na jednotlivých lokalitách začínajú v rôznom čase, svietenie o 18:00 hod.

Vyberte si lokalitu, ktorú máte záujem navštíviť a kliknite na odkaz, ktorý vás presmeruje na jej program. Pustý hrad Zvolen, hrad Šášov, hrad Teplica, hrad Revište, hrad Žakýl. Vrch Sitno, vartovka Krupina, vartovka Banská Bystrica. Na kláštor Bzovík môžete prísť priamo do areálu krátko pred 18:00 hod. Svietenie na Zvolenskom zámku je bez prítomnosti verejnosti.

Mapa hradov popri Hrone. Zdroj: Pohronská hradná cesta
Mapa hradov popri Hrone. Zdroj: Pohronská hradná cesta

Pohronská hradná cesta je jedinečný turistický projekt v Banskobystrickom kraji.

Pohronská hradná cesta je dnes už obľúbenou turistickou aktivitou v Banskobystrickom kraji. Vo vrcholnom stredoveku táto cesta viedla k bohatým banským stredoslovenským miestam. Začiatkom novoveku, v čase tureckého ohrozenia, vznikali na mnohých miestach rôzne signalizačné veže, takzvané vartovky, prípadne menšie objekty nazývané hlásky. Súčasťou signalizačnej siete boli aj hrady, ktoré sa popri Hrone nachádzali. Úlohou tejto dômyselnej siete bolo v prípade blížiaceho nebezpečenstva posielať dymové, ohňové a neskôr aj zvukové signály. Toto podujatie čiastočne nadväzuje na udalosti, ktoré sa odohrali v roku 1564, kedy zasadala vojenská rada v Banskej Štiavnici a nariadila vybudovanie signalizačných miest, ktoré by varovali pred nájazdmi tureckých vojsk do stredoslovenskej banskej oblasti. Svetelný signál, nie je len symbolom toho, ako v minulosti fungoval signalizačný systém, ale je aj symbolom spolupráce rôznych organizácii cestovného ruchu, združení na záchranu hradov a miestnych samospráv.

Zdroj: FB Pohronská hradná cesta, web Pohronská hradná cesta

POZRITE SI VIDEO: Hrad Revište a svetelné signály medzi hradmi na strednom Pohroní 2023

Z hradu Revište vidno svetlo na hrade Teplica
Z hradu Revište vidno svetlo na hrade Teplica. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *