Na Slovensko sa rúti tlaková níž ELFI 3

Na Slovensko sa rúti tlaková níž ELFI 3. Husté zrážky prinesie do konkrétnych oblastí

V nedeľu 10. marca sa nad Slovensko začalo nasúvať intenzívne zrážkové pole. Prinesie so sebou poriadny dážď, pričom na našom území by sa mali zdržať až do stredy. Spadnúť by mali desiatky milimetrov zrážok.

Ako informuje portál iMeteto, možno očakávať, že všetky tri vlny opäť zdvihnú hladiny slovenských riek.

V súčasnosti je počasie v Európe ovplyvnené komplexom tlakových níži. Ich stredy dostali názov ELFI. Slovákov by mala zaujímať tlaková níž ELFI 3, ktorá sa od dnešného popoludnia bude nachádzať priamo nad našou krajinou. Zdržať by sa tu mala do stredy.

Vlna zrážok, plánovaná od pondelka dopoludnia, sa bude sústrediť na západné Slovensko. Najintenzívnejšie zrážky sa predpovedajú v pondelok popoludní, pričom dažďové prejavy budú pokračovať na viacerých miestach až do utorka. V utorok by malo dochádzať k postupnému oslabovaniu, no na západe a severozápade krajiny môžeme očakávať prehánky alebo mierny dážď. Posledná vlna zrážok sa dostane na naše územie v stredu dopoludnia.

Rozbúrené rieky

V priebehu nasledujúcich hodín očakávame značné množstvo zrážok na našom území. Najintenzívnejšie dažde sú predpokladané v oblasti západného Slovenska, kde sa môže nazbierať až približne 70 mm zrážok.

Tie môžu spôsobiť zvýšenie hladiny vodných tokov. Osobitná pozornosť by mala byť venovaná oblastiam s horským reliéfom.

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na daždivé počasie v celom Bratislavskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji. Daždivé podmienky sa tiež očakávajú vo väčšine okresov Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja, ako aj v Gelnici, Košiciach – okolí, Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Martine, Ružomberku a v Turčianskych Tepliciach.

SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí po celý pondelok.

Hydrológovia upozorňujú tiež na výstrahu prvého stupňa pred povodňami v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Levice-západ, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Brezno, Krupina, Lučenec, Levice-východ, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.

Problémy narobí aj saharský prach

Niekde na Slovensku dnes ráno privítali daždivé počasie. Okrem dažďa sa však nad naše územie dostal aj prach zo Sahary.

Ďalšia vlna sa počas noci postupne šírila nad naše územie a bude zotrvávať aj počas dnešného dňa, spolu s dažďom, ktorý ho postupne z atmosféry spúšťa na zem, uvádza iMeteo.

Dobrou správou je, že koncentrácia prachu bude nízka. Na západnom a strednom Slovensku pôjde o 1 až 10 mikrogramov na meter kubický. Na východe Slovenska pôjde o niečo vyššiu koncentráciu. Bude sa pohybovať až do 25 mikrogramov na meter kubický.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *