Prehľad poplatkov, za ktoré si od apríla priplatíme

Slováci, pripravte si peňaženky. Tu je prehľad poplatkov, za ktoré si čoskoro priplatíme

Ešte pre Vianocami slovenská vláda schválila zvýšenie niektorých poplatkov. Ako uvádza portál Pravda, nepôjde o nepatrné zvyšovanie, pretože za vybavenie niektorých dokladov si Slováci priplatia aj o 54 percent viac. Portál Pravda poukázal na to, že ide o poplatky, ktorých cena sa naposledy menila ešte pred rokom 2009, teda kým na Slovensku neplatilo euro.

Od 1. apríla sa zvýši napríklad suma, ktorú platíme pri vybavovaní občianského preukazu. Namiesto 4,50 eura budeme platiť 7 eur. Z 30 eur na 45 eur stúpne cena pri vybavovaní zbrojného preukazu.

Poplatky za služby súvisiace s evidenciou vozidiel sa zvýšia tiež. Osvedčenie o evidencii vozidla, ktoré predtým stálo 6 eur, bude teraz vyžadovať poplatok vo výške 10 eur. Cena štandardnej tabuľky s evidenčným číslom (EČV) sa zvýši na 25 eur, čo predstavuje zvýšenie o 8,50 eura oproti súčasnej sume. V prípade voliteľnej evidenčnej tabuľky sa cena zvýši zo 165,50 eura na 250 eur.

Ceny cestovných pasov sa zvýšia výrazne

O niečo zložitejšia situácia nás čaká v prípade cestovných pasov. Ceny budú vyzerať nasledovne.

Pri deťoch do 5 rokov a vybavovaní pasu v lehote do 30 dní sa od apríla nebude platiť 8 eur, ale 12 eur. Ak pas pre takéto dieťa potrebujete do 10 dní, zaplatíte namiesto 16 eur po novom 24 eur. Pas do dvoch pracovných dní pre dieťa do 6 rokov stojí aktuálne 24 eur, no v apríli to bude už 36 eur.

Ako ďalej uvádza portál Kryptomagazín, cena pasu pre osobu vo veku od 6 do 16 rokov do 30 pracovných dní sa zmení z 13 eur na 20 eur. Pas do 10 dní bude stáť 40 eur, nie 26. 60 eur zaplatia rodičia za pas dieťaťa od 6 do 16 rokov, pokiaľ ho potrebujú do 2 pracovných dní.

Čo sa týka cestovných pasov pre osoby nad 16 rokov, dôjde pri nich ku zvýšeniu o 52 %. Cena pasu do 30 pracovných dní sa zmení z 33 eur na 50, pri pase do 10 dní už nepôjde o 66 eur, ale 100 eur. 150 eur zaplatia Slováci nad 16 rokov za cestovný pas, ktorí potrebujú do 2 pracovných dní, budú platiť od 1. apríla 150 eur.

Je vhodné vybaviť si pas alebo iný doklad najlepšie do apríla. V súčasnosti však už možno zaznamenať preplnenie v klientských centrách. Preto sa odporúča zvážiť možnosť vybavenia dokladu aj mimo miesta trvalého pobytu, kde je niekedy možné získanie dokladu rýchlejšie a bez čakania. Na dosiahnutie lepšieho a rýchlejšieho vybavenia je tiež vhodné si zarezervovať termín v systéme pre rezervácie od ministerstva vnútra.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *