Vyhasnutá sopka
|

Najmladšia sopka v Strednej Európe sa nachádza na strednom Slovensku.

Putikov vŕšok je vyhasnutá sopka ležiaca asi 0,5 km východne od obce Tekovská Breznica v okrese Žarnovica na strednom Slovensku. Troskový kužeľ dosahuje nadmorskú výšku 477 m n. m. a predstavuje poslednú aktívnu sopečnú činnosť na území Slovenska.

Pozostatok sopečnej činnosti
Pozostatok sopečnej činnosti. Fotoarchív: František Kovár

Pred vyše 102 tisíc rokmi vybuchol Putikov vŕšok.

Slovensko je krajina vyhasnutých sopiek. Štiavnické vrchy, Poľana, Vtáčnik, Kremnické vrchy, na východe zas Vihorlat… Vulkanická činnosť sa tu skončila asi pred vyše 102 tisíc rokmi, keď vybuchol Putikov vŕšok, najmladšia a najzachovanejšia sopka v strednej Európe. Spolu s vulkanitmi pohoria Harghita v Rumunsku je súčasťou najmladších prejavov sopečnej aktivity v Karpatsko-Panónskej oblasti. Putikov vŕšok je vyhasnutá bazaltová sopka ležiaca východne od obce Tekovská Breznica. Zvyšky vyhasnutej sopky buduje hlavne troskový kužeľ tvorený pyroklastickými sedimentami a lávové prúdy rôznej dĺžky. Lávové prúdy sú najtenšie v centrálnej časti vulkánu a hrubnú smerom do doliny Hrona, kde dosahujú až 15 m. Najdlhší zaznamenaný lávový prúd tiekol smerom na sever a dosahoval dĺžku okolo 3,2 km. V oblasti medzi Novou Baňou a Brehmi tento prúd prenikol do koryta rieky Hron a na čas ho prehradil.

Kamene ktoré vychrlila sopka
Kamene ktoré vychrlila sopka. Fotoarchív: František Kovár

Pri ceste na vrchol sa nachádza 26 metrov dlhá jaskyňa.

Celý Putikov vŕšok je pokrytý sopečnou horninou – pemzou, ktorá je ľahká ako troska z vysokej pece. Dajú sa nájsť aj sopečné bomby, ktoré sa podobajú na skamenenú prehnutú rybu bez chvosta a hlavy o veľkosti 4 cm a viac. Bomby vznikli tak, že pri výbuchu sopky vyleteli vysoko do vzduchu žeravé kúsky čadiča, ktoré stvrdli a pri dopade na zem sa nerozbili. Na vrchole je možné vidieť zreteľné obrysy niekdajšieho krátera. Pri ceste na vrchol sa nachádza dnes 26 metrov dlhá jaskyňa Sezam – prieduch sopky, ktorým pri výbuchu unikali sopečné plyny. V minulosti bola údajne dlhá 56 m. V niektorých prameňoch sa uvádza, že by mohlo ísť o pivnicu, ktorá bola umelo vytvorená na uskladnenie potravín.

Jaskyňa Sezam
Jaskyňa Sezam. Fotoarchív: František Kovár

Najmladšia sopka je chránená v 5. stupni ochrany.

Oblasť Putikovho vŕška je od roku 1996 prírodnou pamiatkou a je chránená 5. stupňom ochrany. Prvé podrobnejšie výskumy geológie Putikovho vŕška uskutočnil v 50. rokoch 20. storočia František Fiala.

Cestou na vrchol
Cestou na vrchol. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *