Hubárska sezóna na Slovensku začala skôr

Skvelé správy pre hubárov. Hubárska sezóna na Slovensku začala skôr

Portál tvnoviny.sk informuje o tom, že mnohí hubári ostali poriadne zaskočení, keď videli nález ženy, ktorý objavila pri jednom zo slovenských rekreačných stredísk. Žena našla huby, ktoré za bežných okolností začínajú rásť až v máji. Hoci mnohí ľudia o náleze pochybovali, odborník s jeho pravosťou súhlasil.

Hubári ostali šokovaní, keď videli fotografie dvoch hríbov. Na snímke bolo vidieť, že tieto hríby vyrastali z machu pri kanalizačnom poklope. Ihneď sa začalo diskutovať o tom, či sú fotografie skutočné.

Medzi diskutujúcimi sa našli aj ľudia, ktorých zaujímala lokalitu nálezu. Našli sa však aj takí, ktorí si z toho robili srandu a tvrdili, že ak to je pravda, idú zbierať čerešne.

Žena, ktorá za videom stojí, uviedla, že k nálezu došlo 5. marca. Do debaty sa zapojil aj aj odborník na huby Viliam Ridzoň. Ozrejmil, o aký druh huby ide a zvedavcom tiež odpovedal na otázky týkajúce sa lokality.

„Je to naozaj, ide o hríb siný. Bol som ich osobne pozrieť. Na rekreačnom stredisku Púšť pri Prievidzi spúšťajú geotermálny vrt a v kanáli končí veľa odpadového tepla, preto v kombinácii krátkej zimy a teplého februára sa môže na takýchto miestach vytvoriť unikát,“ napísal.

Nejde o jedinú hubu, korá už rastie

Hubárska sezóna sa v roku 2024 začala o niečo skôr. V lesoch hubári môžu nájsť dve populárne huby, no tiež jednu, ktorá sa začína objavovať až krátko pred letom.

Vladimír Kunca z Fakulty ekológie a environmentalistiky na Katedre aplikovanej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene pre tvnoviny.sk uviedol, že smrčkovec český sa v lesoch začal objavovať už teraz.

Odborník uviedol, že nájsť ho možno predovšetkým v lužných lesoch a na miestach pod osikami či čerešňami. Šťastie budú mať najmä hubári v najteplejších častiach Slovenska ako Podunajská nížina a podobne, no huba sa dá nájsť aj na teplých svahoch v severnejších častiach územia, hoci tam ešte nie je taký rozšírený.

Kunca zdôrazňuje, že vzhľadom na súčasnú sezónu je vysoký výskyt smrčkovca naozaj neobvyklý.

„V minulosti bolo úplne normálne, že prvé smrčkovce sa objavili až na konci marca po chladných začiatkoch jari. Tento posun je preto pomerne markantný,“ poznamenal.

Potvrdením skoršieho príchodu hubárskej sezóny sú aj ďalšie skúsenosti. „Sám som zaznamenal prítomnosť smrčka, ktorý je bežným javom až v apríli. V niektorých častiach Slovenska už môžeme nájsť plodnice tejto huby,“ dodal odborník.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *