S hľadaním brigády by ste sa mali poponáhľať

S hľadaním brigády by ste sa mali poponáhľať. Najžiadanejšie sú tieto pozície

Na ktoré brigádnické pozície je najväčší dopyt zo strany zamestnávateľov? Zistite tiež, aké mzdy môžete očakávať.

Ak uvažujete o letnej brigáde, nemali by ste viac váhať. Podľa informácií z portálu Správy RTVS hrozí, že najatraktívnejšie pracovné ponuky budú už o pár týždňov obsadené.

Koho zamestnávatelia najviac hľadajú? Predovšetkým pokladníkov, skladníkov a animátorov. Žiadané sú aj pozície čašníkov a pomocných síl do kuchyne.

Pracovné portály v súčasnosti zaznamenávajú vyše 600 ponúk, pričom najatraktívnejšie z nich sa už teraz rýchlo obsadzujú.

„Najväčší záujem je o pozície v obchode. Priemerne takmer 50 reakcií prichádza na jednu pracovnú ponuku pre predavačov, pokladníkov a dokladačov tovaru,“ uviedla pre server PR manažérka Alma Career Slovakia Ľubica Melcerová.

Koľko si zarobíte?

Na Slovensku môže legálne brigádovať každý, kto má viac ako 16 rokov. Mzda závisí od lokality a typu práce. „V hlavnom meste je ponuka vyššia, takže brigádnici zarábajú 8 až 10 eur na hodinu. Na strednom a východnom Slovensku je to 4 až 5 eur na hodinu,“ uvádza hovorkyňa Kariéra.sk Katarína Tešla.

Aj práca v zahraničí môže byť atraktívna. „Práca na výletných lodiach, animátori voľného času, alebo zber sezónneho ovocia. Napríklad animátor v Grécku alebo v Chorvátsku môže mesačne zarábať od tisíc do dvetisíc eur,“ dodáva Tešla.

Pri brigádach by študenti nemali prehliadať svoje povinnosti. „Ak študent nezarobí počas leta viac ako 5 646 eur a 48 centov, bude mu vrátená celá suma dane. Toto nastane po podaní daňového priznania alebo po celkovom ročnom zúčtovaní dane,“ uviedla prezidentka Daňového fondu Slovenska Alica Orda Oravcová pre spravy.rtvs.sk.

Dôležité je aj správne poistenie

Pri brigádach na Slovensku platí, že ošetrenie úrazu alebo liečba choroby sú kryté v rámci verejného zdravotného poistenia. Avšak, pokiaľ ide o zodpovednosť za spôsobené škody, rôzne pracovné úrazy a ochranu pred rizikom, za ne zodpovedá sám študent.

„V prípade, že by študent svojím konaním spôsobil škodu, mal by ju mať krytú poistením zodpovednosti za škody spôsobené zamestnávateľovi,“ vysvetľuje odborný garant pre neživotné poistenie v spoločnosti Universal maklérsky dom, Pavol Michalec.

Helena Kanderková z poisťovne Allianz – Slovenská poisťovňa odporúča uzatvorenie komerčného životného poistenia, ktoré študentom kryje trvalé následky úrazu, bolestné alebo úmrtie.

Tento typ poistenia je najvhodnejší najmä pri náročnejších manuálnych brigádach, ako je napríklad práca na stavbe alebo v sklade. Zároveň je dôležité pravidelne kontrolovať rozsah tohto poistného krytia a zvážiť možnosti jeho rozšírenia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *